FMI avertizează: Acesta este cel mai mare risc pentru România

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Planul fiscal, testul de foc al României: FMI cere implementare fermă și consecventă.

Cel mai Important risc este dacă Guvernul poate livra şi poate implementa pachetul fiscal anunţat pentru acest an şi anul viitor, susţine şeful misiunii Fondului Monetar Internaţional pentru România, Joong Shik Kang.

"În ceea ce priveşte riscurile, în ciuda evoluţiilor recente, cel mai important risc este dacă Guvernul poate livra şi poate implementa pachetul fiscal anunţat pentru acest an şi anul viitor. Acestea sunt cele mai importante lucruri, implementarea planului de consolidare în acest an şi în anul viitoare. În acelaşi timp (...) dacă Guvernul livrează ceea ce a planificat, există posibilitatea ca investitorii să revină, investiţiile să crească şi să fie atrase mai multe investiţii de pe plan internaţional, ceea ce va creşte rata investiţiilor pe termen mediu", a spus Joong Shik Kang, într-o conferinţă de presă în care a prezentat concluziile vizitei efectuate la Bucureşti, după consultările cu autorităţile române.

În ceea ce priveşte pachetele fiscale, el a menţionat că şi după ce va fi implementat în întregime planul de consolidare anul acesta şi anul viitor, va mai fi nevoie de continuarea ajustării în 2027 .

"Noi recomandăm măsuri pe partea de venituri şi pe partea de cheltuieli. Deja, în pachetele planificate, noi credem că au fost luate în considerare câţiva factori esenţiali. În primul rând, mobilizarea veniturilor. În al doilea rând, corectitudinea, echilibrul acestui sistem, al acestor măsuri. În al treilea rând, încurajarea facilităţilor. În al patrulea rând, încurajarea investiţiilor. Prin luarea în considerare acestor factori cred că se poate ajunge la un pachet de măsuri care să ducă la îmbunătăţirea situaţiei şi la creşterea economică", a afirmat Joong Shik Kang.

Întrebat de jurnalişti despre politica monetară a băncii naţionale, el a precizat că este una corespunzătoare, răspunzând inflaţiei de nivel ridicat.

"Noi încurajăm deciziile de a menţine rata de politică monetară şi de a relua reducerea ratelor de politică doar atunci când va avea loc o dezinflaţie, o scădere a inflaţiei şi atunci când se va relua o creştere moderată", a declarat Joong Shik Kang.

O altă întrebare a fost despre discutarea unui posibil acord de finanţare de la FMI pentru România, iar Joong Shik Kang a spus că în acest moment nu s-a discutat despre acest aspect. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Tichete de masă / Foto: DCBusiness
Darea în plată

Darea în plată, atacată la CCR! Ce a decis Curtea

Curtea Constituțională a României a decis că Legea darii...

Schimb valutar / Foto: Unsplash
Lingouri de aur / sursa foto: Freepik.com

Investitorii revin pe piața aurului înaintea deciziei Fed

Aurul revine peste 4.000 de dolari uncia, după ce a...

Cu ochii pe grafice /FOTO: Freepik
Fermă de vaci de lapte / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres

Tot ce trebuie să știi despre un card de credit

Un card de credit este o linie de finanțare oferită de...

Panouri solare. Freepik.com
Trump retrage o mare parte din militarii americani de la Kogălniceanu
CCR
ING Bank

ING taxează tranzacțiile de gambling efectuate cu cardul

ING Bank introduce comisioane speciale pentru plățile...

Bani
Muncitor într-o uzină Mercedes
OpenAI
Consultant fiscal / Foto: Freepik
OMV Petrom
Alexandru Nazare
Topul Național al Firmelor

pixel