FMI: Economia Europei se confruntă cu o triplă provocare: lupta contra inflaţiei, susţinerea redresării şi protejarea stabilităţii financiare

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
FMI
FMI
Economia europeană s-a descurcat rezonabil de bine în ultimele săptămâni, dar creşterea încetineşte acum şi se confruntă cu multiple riscuri, a avertizat Fondul Monetar Internaţional, transmite DPA.

"Europa a evitat o recesiune totală în această iarnă şi a arătat rezilienţă - dar se confruntă cu o triplă provocare: lupta contra inflaţiei, susţinerea redresării şi protejarea stabilităţii financiare", a afirmat directorul Departamentului European al Fondului Monetar Internaţional, Alfred Kammer.

Acesta a explicat că rata inflaţiei rămâne la un nivel ridicat şi depăşeşte 10% în cele mai multe state din Europa emergentă şi în unele economii avansate. Dar o atenuare a inflaţiei este aşteptată în urma scăderii preţurilor la energie şi a îmbunătăţirii situaţiei în lanţurile de aprovizionare, chiar dacă cheltuielile gospodăriilor continuă să crească.

FMI se aşteaptă în economiile avansate din Europa la o rată medie a inflaţiei de aproximativ 5,6% anul acesta, şi de 11,7% în Europa emergentă.

În ultimele săptămâni, sectorul bancar şi stabilitatea financiară au fost de asemenea testate, aruncând o umbră asupra perspectivelor de creştere ale economiei europene pe termen scurt, atrage atenţia Kammer.

FMI estimează un avans al economiei statelor industrializate din Europa de 0,7% în 2023, faţă de o creştere de 3,6% în 2022, şi de 1,4% anul viitor.

"Lucrurile se pot complica extrem de uşor", avertizează Kammer, citând riscurile provocate de înăsprirea pieţei forţei de muncă, de o nouă creştere a preţurilor la energie sau de sporirea fragmentării geopolitice, care pot afecta evoluţia economiei şi pot alimenta inflaţia.

Acesta avertizează că: "Eşecul ţinerii sub control a riscurilor la adresa stabilităţii financiare ar putea duce la crize şi la un avans mai redus al economiei. prin urmare, este important să luăm cu adevărat în serios recentele turbulenţe înregistrate în sectorul bancar din SUA şi Europa".

Autorităţile de supervizare ar trebui să continue evaluarea implicaţiilor ratelor mai ridicate ale dobânzilor asupra bilanţurilor instituţiilor financiare, şi să efectueze teste de stres, susţine directorul Departamentului European al Fondului Monetar Internaţional.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Lacat. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Volkswagen / Foto: Chris Verwymeren / Flickr
Centrala carbune / sursa foto: Freepik.com
Freepik.com
Florin Manole. Foto: Crişan Andreescu
București / Foto: Freepik
Panouri fotovoltaice / sursa foto: Freepik.com
Găini / Foto: Freepik
Înaltă tensiune / FOTO: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Foto: REUTERS

Cum fentează Coreea de Nord sancţiunile internaţionale

Coreea de Nord a găsit metodele prin care să eludeze...

ANAF

Ghid ANAF: Verificarea contribuțiilor sociale CAS și CASS

Orice român își poate verifica gratuit, online, situația...

Economii. Sursa: Freepik.com
Palatul Parlamentului / Foto: Freepik
Tren CFR
Ionuț Polexe, Value Proposition Director, PPC Energie
Foto: Pexels.com
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT

Situaţia sistemului energetic al României, analizată în CSAT

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anuţat vineri, că va...

Paris. Foto: Mihai Ciobanu
Foto: Oana Pavelescu
PPC
Timpul de lucru. Foto: Freepik.com
foto: pexels.com
factura energie. Freepik.com
Banca Națională a României
Freepik.com

Start optimist la BVB: Majoritatea indicilor, în urcare

Bursa de Valori Bucureşti începe ziua pe verde:...


pixel