Trei declarații fiscale obligatorii trebuie transmise până la finalul lunii
Contribuabilii trebuie să...
Compania GDF International a făcut o ofertă fermă Fondului Proprietatea, în valoare de 87 de milioane de euro, pentru preluarea întregii deţineri pe care acesta o are în capitalul social al Engie România, a anunţat luni seara FP.
"Franklin Templeton International Services SPRL, în calitatea sa de administrator de fonduri de investiţii alternative şi administrator unic al Fondului Proprietatea SA, doreşte să informeze acţionarii că a primit o ofertă fermă din partea GDF International SA, acţionarul majoritar al Engie România SA, în legătură cu o potenţială vânzare a întregii deţineri a Fondului
Proprietatea în capitalul social al Engie România SA, pentru suma de 87 milioane euro", se arată într-un raport al Fondului Proprietatea, remis Bursei de Valori Bucureşti.
Potrivit documentului, orice potenţială tranzacţie este condiţionată de acordul cu privire la termenii contractului de vânzare - cumpărare de acţiuni şi orice condiţii suspensive, care vor
include aprobarea tranzacţiei de către acţionarii Fondului Proprietatea.
"Alte anunţuri vor fi făcute pe măsură ce şi când va fi relevant", subliniază FP în raport.
Fondul Proprietatea deţine în prezent 11,99% din capitalul social al Engie România (reprezentând 14,53% din VAN-ul Fondului la 31 octombrie 2023).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contribuabilii trebuie să...
Analistul economic Cristian...
Pierderile sunt de ambele părți...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...
Comisia de muncă din Senat...
Camera Deputaților urmează să...
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...
Janusz Bugajski, Senior Fellow...
Uniunea Europeană lansează un...
Parlamentul României analizează...
O analiză a Deutsche Bank.
Senatul dezbate un proiect de...
Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...
OPEP și aliații săi se confruntă cu o dilemă delicată:...
Producătorul american de medicamente deschide un centru...
Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...
Guvernul României urmează să...
Fabricanții europeni trimit în...
Anunțul vine după ce fondatorul...
Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...