Guvernul prorogă obligația e-Factura pentru micii fermieri. Ce trebuie să știe aceștia?
e-Factura, amânată pentru micii...
La Belgrad, la Camera Economică a Serbiei are loc forumul de afaceri Serbia-România, la care participă 31 de firme româneşti şi 43 de firme sârbeşti. România participă cu firme din domeniul construcţiilor, industriei tehnologiei informaţiilor, energiei şi transporturilor. Preşedintele Camerei Economice a Serbiei, Marko Čadež, şi preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a României, Mihai Daraban, urmează să semneze acordul care va defini viitoarele relaţii dintre cele două comunităţi de afaceri în domeniul promovării cooperării comerciale şi al investiţiilor, schimbului de informaţii de afaceri şi programul de participări la târguri organizate în Serbia şi România.
Potrivit datelor Institutului Republican de Statistică din Serbia, în anul 2022 valoare schimburilor comerciale dintre Serbia şi România a fost de 2,3 miliarde de euro, din care exporturile Serbiei au fost de 1,2 miliarde de euro, iar importurile au fost de 1,07 miliarde euro, deci s-a realizat un excedent de 141,3 milioane euro. În 2022, România a fost al cincilea partener de export al Serbiei, după Germania, Bosnia şi Herţegovina, Italia şi Ungaria, informează Rador.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
e-Factura, amânată pentru micii...
Ministrul Finanțelor anunță...
Statul reia sprijinul pentru...
Vijeliile au făcut ravagii:...
AUR atacă la Curtea...
Printre cele mai sensibile...
Prima moţiune de cenzură cu care s-a confruntat Guvernul...
Declarația SAF-T pentru iunie...
Leul s-a apreciat luni, 14...
Creșterea Taxei pe Valoare Adăugată (TVA) are...
Prețurile carburanților pe 14...
ROBOR și IRCC, în scădere...
Guvernul pregătește eliminarea unor scutiri și deduceri...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
Proiectul noii legi a...
E.ON Drive Infrastructure...
Administraţia Naţională de...
Decizia Curții Constituționale...
Bitcoin a depășit luni, pentru prima dată, pragul de...
Numărul lucrătorilor străini...
Canicula şi disconfortul termic...
China a încheiat primul...