Franța nu vede cu ochi buni criptomoneda de la Facebook

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Europenii vor să respingă moneda virtuală de la Facebook
Europenii vor să respingă moneda virtuală de la Facebook
Planul ambițios al Facebook de a -și lansa pripria monedă virtuală s-a lovit din start de opoziție din partea lumii politice europene, și se cere întărirea regulamentelor impuse platformei de socializare.

Bruno Le Maire, ministrul francez de Finanțe, a declarat că moneda digitală numită Libra nu trebuie privită ca pe un înlocuitor al monedelor tradiționale.

”Nici nu se discută ca Libra să devină monedă suverană”, a declarat Le Maire într-un interviu acordat postului de radio Europe 1, ”Nu pote și nu trebuie acest lucru să se întâmple”, a mai declarat ministrul, citat de Bloomberg.

Le Maire a cerut guvernatorilor băncilor centrale din Gurpul celor Șapte, cei care constituie gardienii sistemului monetar global, să pregătească un raport despre proiectul Facebook, pentru următoare întâlnire care va avea loc în luna iulie a.c.

Citește și: Facebook a anunțat când lansează moneda virtuală

ngrijorarea ministrului francez este legată inclusiv de confidențialitate, spălarea de bani și terorismul financiar.

Libra a fist subiect de discuție și la simpozionul anual al Băncii Centrale Europene de la Sintra, Portugalia, unde guvernatorul Băncii Centrale a Angliei, Mark Carney, a spus despre Libra că: ”Orice lcuru care funcționează pe această lume va deveni instant sistemic și va trebui să fie subiectul unor regulamente cu cele mai înalte standarde.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X

pixel