GCS. România a depășit pragul de 100 de mii de cazuri de COVID-19

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Unii dintre pacienți se aleg cu sechele grave și pe termen lung
Unii dintre pacienți se aleg cu sechele grave și pe termen lung
Grupul de Comunicare Strategică spune că până astăzi, 11 septembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 101.075 de  cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.391 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Până astăzi, 4.100 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 10.09.2020 (10:00) – 11.09.2020 (10:00) au fost înregistrate 35 de decese (25 bărbați și 10 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Giurgiu, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de peste 80 de ani.

COVID-19. Primul vaccin nazal, testat în China

34 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.125. Dintre acestea, 478 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 2.041.921 de teste. Dintre acestea 26.149 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.415 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.734 la cerere.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Alexandru Nazare
Lucrător în industrie / FOTO: Freepik
Bani
ANAF. Freepik.com
Foto: Facebook Bogdan Ivan
Gabriel Biriș
Bărbat cu telefon mobil și card de credit / Foto: Freepik
Blackout /FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

CCR decide soarta reformelor Guvernului Bolojan

Curtea Constituţională a României discută, miercuri,...

factura. Freepik.com
Freepik.com
Bursa de Valori Bucureşti
TVA / Grafică: DCBusiness
ANAF / Foto: DCBusiness
Florin Barbu
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Ilustrație: Oana Pavelescu
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Aur. Freepik.com
Curtea de Conturi
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Avion / FOTO: Freepik
ECOFIN / Foto: Comisia Europeană
Frauda ride-sharing. Freepik.com

pixel