Germania. Investițiile străine scad considerabil dar conduc topul european

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Bundestag, Germania
Bundestag, Germania
Deși multe companii străine au ales să nu își deschidă afaceri în cea mai mare economie europeană, aparent, este un fenomen care afectează majoritatea țărilor din blocul comunitar.

Numărul companiilor străine care se vor stabili în Germania ar urma să scadă cu aproape o cincime în 2023, dar țara rămâne cea mai căutată destinație europeană pentru investițiile străine directe, a anunțat marți Germany Trade & Invest, conform Reuters.

Alte țări, precum Elveția și Franța, au înregistrat, de asemenea, scăderi, deoarece companiile se orientează mai degrabă spre fuziuni și achiziții decât spre investiții, într-un mediu economic incert, a declarat directorul general al agenției de dezvoltare economică, Achim Hartig.

Investițiile promise au fost de o valoare mai mare decât în anii precedenți, cea mai mare fiind cea a companiei energetice BP, care intenționează să cheltuiască 6,8 miliarde de euro pentru două parcuri eoliene în Marea Nordului.

De asemenea, au fost anunțate trei centre de date în Berlin, Brandenburg și Hanau, fiecare dintre acestea urmând să depășească pragul de un miliard de euro.

Disponibilitatea tot mai mare de energie regenerabilă a făcut ca Germania să fie atractivă pentru potențialii investitori, a declarat Hartig, deși prețurile ridicate au reprezentat o barieră.

Citește și: Investițiile străine, în picaj. Experții arată care este cauza

Investițiile străine directe din România au scăzut

Specialiştii economici spun că mulţi investitori s-au abţinut de la deschiderea noilor facilităţi de producţie în România, din cauza costurilor ridicate. Această situaţie a generat o perturbare semnificativă pe piaţa muncii. Conform datelor furnizate de o platformă de recrutare, numărul locurilor de muncă disponibile a scăzut cu 10%. Investitorii străini predominanţi provin din Italia, în timp ce olandezii contribuie cu cele mai mari sume de capital.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Apple / sursa foto: Flickr.com
Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte

pixel