Germania: Lucrătorii din construcţii ameninţă cu greva naţională pentru a obţine salarii mai mari

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Bulgaria se pregăteşte de adoptare euro cel târziu la 1 ianuarie 2025 (Ministerul de Finanţe)
Bulgaria se pregăteşte de adoptare euro cel târziu la 1 ianuarie 2025 (Ministerul de Finanţe)
Lucrătorii din sectorul construcţiilor din Germania au anunţat miercuri că ar putea intra în grevă pentru a obţine salarii mai mari şi alte beneficii, crescând presiunile asupra angajatorilor să le îndeplinească o serie de solicitări mai vechi precum mai mulţi bani pentru deplasările lungi până la şantier, transmite Reuters.

"O grevă naţională în construcţii este mai probabilă ca niciodată în ultimii 20 de ani", a declarat Robert Feiger, preşedintele sindicatului IG Bau, pentru cotidianul Sueddeutsche Zeitung, înaintea procedurii de arbitraj.

Acest sindicat solicită o majorare salarială de 5,3% pentru cei aproximativ 900.000 de lucrători din construcţii precum şi o aliniere a tarifelor între estul şi vestul Germaniei, la mai mult de trei decenii de la reunificarea ţării. În primul rând, sindicatul vrea ca angajatorii să fie de acord să majoreze sumele destinate să acopere costurile cu deplasările zilnice ale muncitorilor la şi de la şantierele care deseori se află la distanţe mari.

Această solicitare a devenit cel mai important obstacol în cursul negocierilor, deşi a fost pe masa discuţiilor încă din 2018, a spus Feiger.

Veste PROASTĂ pentru românii care au CREDITE BANCARE

"Dacă angajatorii nu vor ceda, nu vor ajunge la un acord cu noi de această dată", a avertizat Feiger.

Procedura de arbitraj în acest conflict de muncă, care se derulează încă din luna mai, a început miercuri şi este condusă de preşedintele Tribunalului Federal Social, Rainer Schlegel. Dacă acesta nu va găsi o soluţie care să fie acceptată atât de angajaţi cât şi de angajatori, Germania se va îndrepta spre prima sa grevă naţională în sectorul construcţiilor de după 2002.

"Şi, credeţi-mă, noi ştim cum să facem grevă", a spus Feiger.

Banca Centrală Europeană urmăreşte cu atenţie evoluţia inflaţiei şi a salariilor în zona euro şi mai ales în Germania, prima economie a blocului comunitar. Pe ansamblu, salariile în Germania au crescut cu 5,5% în ritm anual în al doilea trimestru, depăşind creşterea preţurilor cu 2,4% în aceeaşi perioadă, arată datele oficiale. Cu toate acestea, în al doilea semestru al acestui an economiştii se aşteaptă ca ritmul de creştere a preţurilor să-l devanseze pe cel al salariilor, ceea ce va reduce puterea de cumpărare a consumatorilor.

Într-un alt conflict de muncă, cele 16 landuri din Germania şi sindicatele vor începe vineri negocierile pentru majorarea salariilor pentru cei peste 2,3 milioane de lucrători din sectorul public. Sindicatele cer o majorare salarială de 5% pe o perioadă de 12 luni. Pentru a-i sprijini pe cei cu salarii mici, sindicatele cer o majorare salarială de cel puţin 150 de euro pe lună. În cazul lucrătorilor din sistemul public de sănătate, sindicatele cer o majorare salarială de cel puţin 300 de euro pe lună.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României
Casă de schimb valutar
Declarația unică - Foto ilustrativ
Indicele ROBOR la 3 luni a început să scadă
Cristian Popa, BNR
Calendar fiscal

Modificări în declarația 100. Apare o nouă obligație fiscală

ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...

OECD
București interbelic
Indici bursieri
Ședință de Guvern
Deficit comercial / Foto: Freepik
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB
Foto ilustrativ: Freepik.com
Jocuri de noroc
Bună dimineața! /FOTO: Freepik
Gazprom / Foto: Gazprom
BVB

Bursa de Valori București începe săptămâna cu evoluții mixte

BET și BET-NG în scădere, BET-FI și BET-BK în ușoară...

Strângere de mână / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Investitorii români sunt îngrijorați
Indici bursieri
Autoturisme noi, transportate pe un trailer / Foto: Freepik

Furnizorii auto își joacă viitorul la bursă

Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...

Marcel Boloș
Bani

Băncile au împrumutat statul cu peste 540 milioane lei

Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.


pixel