Având o lățime de 120 de kilometri, la o lungime de 600 kilometrii și o grosime de aproximativ trei kilometri, ghețarul din Antarctica occidentală face, de mai mulți zeci de ani, obiectul unei supravegheri sporite din partea oamenilor de știință.
”Viteza cu care Thwaites se topește aproape că s-a dublat”, explică Gael Durand, expert la Centrul francez de cercetări științifice (CNRS). Blocul de gheață amenință să se desprinsă și să afecteze întreaga calotă glaciară.
O echipă de cercetători de la Universitatea din Goteborg a dezvăluit, într-un studiu, că volumul de apă caldă care circulă sub ghețar este considerabil mai important decât decât au crezut oamenii de știință. De altfel, a fost pentru prima dată când au putut fi efectuate astfel de evaluări.
Citește și Luna Neagră. Vine HAOSUL! Până la vară va fi o perioadă TENSIONATĂ
În 2010, experții au descoperit deja prezența unei cavități săpate în gheață de apă. Nu trebuie uitat că ghețarul Apocalipsei este responsabil de 4% din creșterea anuală a nivelului mărilor.
”Anii care vor veni ne vor arăta ce se va întâmpla cu Thwaites”, a adăugat Durant. Potrivit spuselor sale, dacă ”ghețarul se va dezintegra, nivelul mărilor s-ar putea ridica substanțial, cu 65 de centimetri, ceea ce înseamnă că numeroase orașe de coastă ar putea fi inundate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Luni, 26 ianuarie, este una...
Ministerul Finanțelor a...
Confederaţia patronală IMM...
Curtea de Apel Alba Iulia a decis definitiv, joi, că...
Preşedintele american Donald...
Guvernul propune tăierea cu 85%...
Ministerul Economiei,...
Un tren de navetiști a fost...
Președintele Consiliul...
Bursele americane au deschis...
Președintele SUA, Donald Trump,...
Președintele SUA, Donald Trump, a declarat miercuri, la...
Banca Națională a României a publicat miercuri, 21...
Ministerul Finanțelor a...
Parlamentul European a adoptat...
Biroul din Turcia al...
Inflația din România se află pe...
Premierul Ilie Bolojan s-a deplasat miercuri dimineaţă...
Agenția Națională de...