Ghişeul.ro va avea și aplicație pentru mobil. Ce știe să facă în plus

Autor: Antonio Grigore
Data actualizării:
Data publicării:
Platforma Ghişeul.ro va beneficia şi de o aplicaţie ce va putea permite cetăţenilor români să se autentifice folosind datele biometrice, fiind prima de acest fel administrată de către o autoritate publică, a anunţat preşedintele Autorităţii pentru Digitalizarea României (ADR), Octavian Oprea.

"(...) platforma Ghişeul.ro a reuşit să crească în ultimele nouă luni cât a crescut în ultimii nouă ani (...) În acest moment, colegii noştri, împreună cu un partener din zona privată, lucrează la dezvoltarea unei aplicaţii mobile care va fi unică la momentul lansării sale pentru instituţiile publice din România.

Printre multe alte funcţionalităţi pe care le va avea, această aplicaţie va putea permite cetăţenilor români să se autentifice folosind datele biometrice. Până în acest moment, nu avem nicio aplicaţie care să vină în folosul cetăţeanului şi să fie administrată de o autoritate publică şi să folosească datele biometrice în procesul de autentificare. Ca să putem ajunge la aceste cifre sprijinul pentru platforma Ghişeul.ro a fost de la cel mai înalt nivel, de la prim-ministrul României, de la toate celelalte instituţii. Am reuşit, din decembrie anul trecut, să aducem peste 450 de primării în platformă", a susţinut Oprea.

Conform datelor prezentate de către preşedintele ADR, suma colectată, în primele nouă luni ale acestui an prin platforma Ghişeul.ro, a ajuns la 860 de milioane de lei, în timp ce numărul de utilizatori se apropie de 1,1 milioane.

Citește și: Turcan vine cu formula salariului minim. Cât va primi ”în mână” un salariat

"Sumele colectate în ultimele nouă luni sunt cât în primii nouă ani ai platformei, respectiv 860 de milioane de lei. Tranzacţii, la fel, cât în primii nouă ani, adică 2,1 milioane, şi peste un milion de utilizatori, ne apropiem de cifra de 1,1 milioane. Avem 942 de instituţii înrolate. În proiectele noastre, noi ne bazăm doar pe date, iar datele sunt uluitoare pentru o platformă guvernamentală. Vorbim de 943.620 de utilizatori din România, după care urmează ţări ca Marea Britanie, Germania, Italia, Turcia, Franţa, Austria, Moldova, Spania şi SUA. Aceste cifre ne demonstrează faptul că platforma a crescut exponenţial şi că este extrem de utilizată în zona urbană. În Municipiul Bucureşti avem cei mai mulţi utilizatori - 288.020 de pe dispozitivele mobile. Totodată, avem utilizatori de pe dispozitivele desktop în număr de 167.953. Tocmai aceste cifre ne-au determinat să canalizăm atenţia Autorităţii pentru Digitalizarea României spre nevoia cetăţeanului", a spus şeful ADR.

Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR) şi Asociaţia de Plăţi Electronice din România (APERO) organizează, miercuri, evenimentul "Ghişeul.ro - 10 ani de plăţi online".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Marcel Ciolacu
Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn

Centrala de la Mintia primește o turbină de 800 de tone

Continuă lucrările de modernizare a centralei de la...

Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă
Bani

Leul încheie săptămâna impunându-se în fața dolarului

BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...


pixel