Gigantul chinez Alibaba vrea să concureze cu ChatGPT

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Alibaba
Alibaba
Compania chineză a lansat, la rândul ei, un instrument de inteligență artificială. 

Această lansare are loc la doar câteva zile după ce start-up-ul chinez DeepSeek a introdus un nou model de inteligență artificială, luând prin surprindere Silicon Valley și punând sub semnul întrebării dominația americană în această tehnologie aflată în plină expansiune.

Apariția rapidă a concurenților chinezi ar putea amplifica îngrijorările Washingtonului, în condițiile în care companiile americane au investit miliarde de dolari în dezvoltarea modelelor de IA, în timp ce în China astfel de proiecte au fost lansate cu costuri semnificativ mai mici.

Nu poate fi comparat cu DeepSeek

Într-un articol de blog, echipa de dezvoltare a Qwen a susținut că modelul său de IA este mai puternic decât DeepSeek V3 și că a obținut rezultate comparabile cu liderii din industrie, precum GPT-4 de la OpenAI sau Claude-3.5-Sonnet de la Anthropic.

Modelul Alibaba, care a fost antrenat cu peste 20.000 de miliarde de date, nu a fost însă comparat cu DeepSeek R1, modelul de inteligență artificială capabil de raționament, care a provocat numeroase reacții la lansarea sa pe 20 ianuarie.

Qwen2.5-Max este acum disponibil pentru dezvoltatori prin cloud-ul Alibaba și poate fi accesat prin Qwen Chat, agentul conversațional al platformei.

Sistemul este compatibil cu API-ul OpenAI, ceea ce facilitează integrarea sa pentru companiile sau organizațiile care folosesc deja servicii de inteligență artificială similare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Casă de schimb valutar
Tractor
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Platformă
Banca Naționala a României
ANAF / Foto: DCBUsiness
Inquam Photos / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cu ochii pe grafice / FOTO: Freepik
Statul vrea să investească în fabricile de alimente / Foto: Freepik
foto: pexels.com
Pensionară / Foto: Freepik
Freepik.com
Firmele scapă de încă o serie de hârtii / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Contor electric / Foto: Arhivă
Veterinar / Foto: Freepik

Reglementări dure pentru farmaciile veterinare

Unitățile farmaceutice veterinare trebuie să respecte...

Foto: Freepik.com
Euro depășește dolarul / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Foto: Reuters
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
SUA vs China
Muncitor

Germania 2025: Sectoarele cu potențial ridicat de investiții

Germania, prima economie a Europei, rămâne un pilon de...


pixel