Goana după petrol ieftin. Depozitele vor deveni curând neîncăpătoare

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Se pompează mult, dar prețul de vânzare nu acoper costurile de producție
Se pompează mult, dar prețul de vânzare nu acoper costurile de producție
Depozitele mondiale de petrol vor deveni curând neîncăpătoare, a avertizat șeful Agenției internaționale a energiei, Fatih Birol, atrângând, totodată, atenția, că acest lucru nu înseamnă o relansare a cererii. 

Dimpotrivă, a arătat el, această goană după petrol ieftin indică faptul că revenirea la normal a principiului de bază al pieței, cerere și ofertă, va fi aneioasă și de durată. Oficialul a cerut principalilor jucători să adopte o pzoiție mai responsabilă.

În opinia șefului IEA, cererea mondială de țiței s-ar putea reduce cu 20 de milioane de barili pe zi, ceea ce reprezintă circa 20%. ”Din cauza pandemiei, trei miliarde de oameni nu se pot deplasa. Ca atare, s-ar putea produce o scădere de 20 de milioane de barili pe zi”, a declarat Birol.

Citește și Barilul de petrol la 10 dolari. Cea mai gravă criză din ultimii 100 de ani

Potrivit precizărilor sale, la nivel mondial, cererea zilnică este de aproape 100 de milioane de barili, din care 60% merg pe carburant pentru transport. Dar, pentru că avioanele nu mai zboară, practic, iar multe țări au impus un regim extins de carantină, cererea scade.

După trei zile de creștere, prețurile la petrol s-au inscris din nou pe un trend descendent, coborând sub pragul psihologic de 25 dolari/baril. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
București / Foto: Oana Pavelescu
Cisco
Curs valutar / Foto: Arhivă
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla
Curtea de Conturi
Elon Musk și Donald Trump
ANAF / Foto: DCBusiness

Ce impozite trebuie plătite până la 25 iunie 2025?

Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...

Showroom / Foto: Freepik
Bancnote / Foto: Oana Pavelescu

Ce înseamnă pentru România dobânzile mai mici în zona euro

Scaderea dobanzii de referinta de catre Banca Centrala...

Donald Trump și Xi Jinping
Titluri de stat Fidelis
Fermă de eoliene / Foto: Freepik
Phishing
Ploaie

pixel