Știrile dimineții. Cele mai importante informații la început de zi
Grupaj de știri.
Prezent la Uzina Mecanică Plopeni, unde mai mulți angajați au declanșat miercuri o grevă spontană, ministrul economiei, Florin Spătaru, a anunțat creșteri de salarii, precum și un control pentru verificarea contractelor colective de muncă şi pentru verificarea respectării contractelor de investiții.
"Mă voi implica direct în rezolvarea revendicărilor angajaților de la Uzina Mecanica Plopeni. Salariile muncitorilor vor creşte de la 1 iunie cu până la 250 lei, în funcție de categoria de salarizare, până în septembrie vor fi achitate eşalonat bonurile sociale restante, performanța va fi recompensată - acestea sunt doar câteva dintre măsurile pe care le-am comunicat angajaților de la Plopeni.
Muncitorii de la Plopeni au ieşit, astăzi, în stradă, într-un protest spontan, de aceea am ales să vin de îndată pentru o discuție cu liderii de sindicat.
Nemulțumirile oamenilor semnalează probleme adunate de-a lungul anilor legate de condițiile de muncă şi neplata anumitor sporuri.
Apreciez devotamentul oamenilor pentru activitatea desfăşurată la Uzina Mecanică Plopeni, dar munca acestora trebuie să se regăsească în profitul societății, iar managementul UMP trebuie să întreprindă un plan investițional fundamentat.
Am decis ca de mâine o echipă a corpului de control al ministrului economiei să vină la Plopeni pentru verificarea contractelor colective de muncă şi pentru verificarea respectării contractelor de investiții", a declarat ministrul, conform unei postări pe Facebook.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Grupaj de știri.
Analistul economic Adrian...
Adrian Negrescu a afirmat în...
BET și BET-NG în scădere, BET-FI și BET-BK în ușoară...
O înțelegere temporară cu...
În contextul instabilității...
A fost suficient un weekend de...
Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...
Renegocierea PNRR, prioritate...
Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.
Producătorul auto american Ford...
Administrația Fondului pentru...
Nu este pentru dată când președintele american atacă...
Koidu Limited suspendă...
Randamentele obligațiunilor...
Analistul economic Adrian...
Dobânzile din piața...
Contribuabilii persoane fizice...
Statele Unite rămân cel mai...
Casele de pensii pot anula...
Ministerul Finanțelor...
Oficialii din Ministerul...