GSK dă în judecată Pfizer și BioNTech pentru vaccinul Covid-19

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Justiție / FOTO: Freepik
Justiție / FOTO: Freepik
GlaxoSmithKline a dat în judecată Pfizer și BioNTech la un tribunal federal din Delaware, acuzând cele două companii de încălcarea brevetelor GSK legate de tehnologia ARNm (ARNm) folosită de cele două laboratoare în dezvoltarea vaccinului lor împotriva COVID-19.

În documentele depuse în instanță, GSK afirmă că vaccinurile Comirnaty de la Pfizer și BioNTech încalcă drepturile de brevet ale companiei asupra inovațiilor de vaccin pe baza de ARNm dezvoltate „cu mai mult de un deceniu înainte” de izbucnirea pandemiei de COVID-19.

Un purtător de cuvânt al Pfizer a declarat că firma pe care o reprezintă este „încrezătoare în poziția sa de proprietate intelectuală cu privire la Comirnaty” și că intenționează să „se apere în mod energic” împotriva acuzațiilor GSK. BioNTech a refuzat să comenteze plângerea.

GSK a precizat, la rândul său, prin vocea unui reprezentant oficial, că societatea estimează că brevetele sale „au constituit tehnologia de bază folosită în vaccinurile ARNm COVID-19 de la Pfizer și BioNTech” și că este „dispusă să acorde licență pentru aceste brevete în condiții rezonabile din punct de vedere comercial și să garanteze accesul continuu al pacienților la vaccinuri”.

Procesul se adaugă unui lung șir de acțiuni în instanță demarate în SUA, cu mize mari, care implică Pfizer, BioNTech și Moderna privind redevențele de brevet pentru tehnologia utilizată în vaccinurile lor, inclusiv un caz introdus de Moderna împotriva Pfizer în 2022.

Anul trecut, Pfizer a realizat 11,2 miliarde de dolari din vânzările Comirnaty, în timp ce Moderna a înregistrat venituri de 6,7 miliarde de dolari din vaccinul său Spikevax. Vânzările acestor două vaccinuri au scăzut semnificativ anul trecut comparativ cu 2022.

GSK, cu sediul în Londra, a cerut Pfizer și BioNTech să îi plătească o sumă nespecificată drept despăgubiri, care include o taxă curentă pentru obținerea unei licențe de brevet.

GSK a declarat în plângerea sa că brevetele sale acoperă tehnologia de transport ARNm fragil în celule umane pe care oamenii de știință au început să o dezvolte în 2008. GSK a declarat că a achiziționat drepturile asupra invențiilor atunci când a achiziționat o parte din afacerea Novartis cu vaccinuri în 2015.

Anul trecut, GSK a dat în judecată Pfizer pentru încălcarea brevetelor referitoare la tehnologia utilizată în vaccinul Pfizer Abrysvo împotriva virusului respirator sincițial (RSV). Pfizer a respins acuzațiile GSK în acest caz.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro
Contabilă la calculator / Foto: Freepik

RO e-Factura a devenit obligatorie pentru aceste entități

RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...

Alexandru Nazare
ANAF

ANAF urmează să aibă un nou șef

Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...

Bancnote
Noile telefoane Nothing
Bogdan Ivan și partenerii kazahi
Bursa de Valori București
Registrul Auto Roman
Ciprian Tătărușanu și Alin Dobre
George-Sergiu Niculescu
Foto: Freepik.com
Stradă din București, noaptea / Foto: Lawrence Krowdeed / Unsplash
Banca Națională a României

Cât aur şi valută are Banca Naţională în rezerve

La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...

DGAF
Foto: Facebook Finanțe Sed Lex
La birou / FOTO: Freepik
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Renault / FOTO: Unsplash

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Freepik.com

ANAF intră şi în cimitire: Fraudă cu monumente funerare

ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

BBVA nu renunţă la preluarea Sabadell

Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru

pixel