Guvernul Portugaliei impune băncilor să scadă cu până la 30% rata dobânzii de referinţă

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Bancă
Bancă
Băncile din Portugalia vor fi nevoite să reducă cu până la 30% rata dobânzii de referință Euribor în următorii doi ani.

Guvernul Portugaliei a decis joi că băncile vor trebui în următorii doi ani să reducă cu până la 30% rata dobânzii de referinţă Euribor la şase luni, folosită la creditele ipotecare, astfel încât familiile să facă faţă majorării dobânzilor şi să evite intrarea în incapacitate de plată, transmite Reuters.

"Ca rezultat al acestei măsuri, rata dobânzii la creditele ipotecare nu poate depăşi, în următorii doi ani, 70% din rata Euribor la şase luni", a anunţat ministrul de Finanţe, Fernando Medina.

Familiile care au credite ipotecare la care se foloseşte rata dobânzii Euribor la trei şi la 12 luni vor beneficia de asemenea de un discount egal cu valoarea nominală rezultată din reducerea ratei dobânzii de referinţă Euribor la şase luni, a adăugat oficialul portughez.

Guvernul a apreciat că băncile vor putea recupera dobânda neplătită redistribuind plăţile respective până când creditele ipotecare ajung la scadenţă.

Portugalia este una din ţările din zona euro cu cel mai ridicat procent de credite ipotecare care au baza de referinţă Euribor, care a crescut după majorările de dobânzi decise de Banca Centrală Europeană.

Aproximativ 90% din cele 1,4 milioane credite ipotecare au rate variabile, care au baza de referinţă Euribor la trei, şase şi la 12 luni.

Guvernatorul Băncii Centrale a Portugaliei, Mario Centeno, a estimat că la finalul lui 2023 cheltuielile cu creditele ipotecare ale celor aproximativ 70.000 familii ar putea depăşi 50% din venitul lor net.

Citește și: Portugalia și România, cei mai mari producători de biciclete din UE

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Lingouri de aur

Aurul crește, profitând de slăbiciunea dolarului

Prețurile aurului au crescut marți, susținute de un...

Energie / FOTO: Freepik
Calendar fiscal
Bursă / Foto: Freepik
Fraudă online / FOTO: Freepik
Canalul Panama
Sistem de apărare / FOTO: Wikipedia

Echipamente militare americane greu de înlocuit de europeni

Un blocaj prelungit al ajutorului militar american...

China / FOTO: Freepik

De ce anul 2025 este crucial pentru economia Chinei

2024 a fost un an marcat de o volatilitate puternică pe...

iPad air / FOTO: Captură ecran

Apple reinventează iPad Air cu elemente noi

Apple lansează o nouă versiune a iPad Air cu scopul de a...

Europa vs SUA / FOTO: Freepik

Europa vs SUA: Bătrânul continent nu a pierdut cursa

De mai bine de un deceniu, bursa americană a depășit-o...

Seră / Foto: Freepik
Donald Trump
Nvidia
Elon Musk

Elon Musk, chemat să dea explicații legate de un contract

Un contract în valoare de 2,4 miliarde de dolari.

Curs valutar / Foto: DCBusiness

Curs valutar BNR, 4 martie: O zi bună pentru leu

Veşti bune de la BNR privind moneda naţională.

Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Blocul Dunărea s-a prăbușit la cutremurul din 1977
Liberty Galați
Ursula van der Leyen
Sobă pe lemne / Foto: Freepik

Când începe programul "Rabla pentru sobe"

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a semnat marţi ghidul...

Noi declarații fiscale / Foto: Freepik
Santorini / Foto: Freepik
Șantier metrou M6
Primul constructor auto care a trecut de 100 miliarde dolari
Factură energie electrică
Rainer Seele, OMV și Ahmed Al Jaber, CEO ADNOC
ANAF

Nouă declarații fiscale se depun pe 7 martie

Data de ta martie este una importantă pentru o serie de...

Foto: Mihai Ciobanu

pixel