Henri Coandă, unul dintre cele mai aglomerate aeroporturi din UE

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Un nou pas spre modernizarea aeroportului
Un nou pas spre modernizarea aeroportului
Un număr de 13,819 milioane de pasageri au tranzitat, în 2018, aeroportul Henri Coandă din Bucureşti, în creştere cu 7,9% comparativ cu 2017, ceea ce îl plasează pe locul 34 în clasamentul celor mai aglomerate aeroporturi din UE, în creştere faţă de locul 37 în 2017, arată datele publicate vineri de Eurostat. 

În cazul primelor 30 de aeroporturi din UE, cel mai puternic ritm de creştere a numărului de pasageri a fost înregistrat de aeroportul internaţional Liszt Ferenc din Budapesta (avans de 14% până la 14,801 milioane pasageri), urmat de aeroportul internaţional din Varşovia (13% până la 17,772 milioane pasageri) şi aeroporturile din Atena, Viena şi Helsinki (toate cu o creştere de 11%), urmate de aeroportul din Milano (10%) şi aeroporturile din Praga, Lisabona şi Madrid (toate cu o creştere de 9%).

Se deschide un nou aeroport! Așteptarea a durat 9 ani (VIDEO)

Aeroportul londonez Heathrow a rămas şi în 2018 cel mai aglomerat aeroport din Uniunea Europeană cu 80 de milioane de pasageri, în creştere uşoară cu 3% comparativ cu 2017. Urmează aeroportul Charles de Gaulle din Paris cu 72 de milioane de pasageri (creştere de 4%), aeroportul Schiphol din Amsterdam cu 71 de milioane de pasageri (creştere de 4%), aeroportul din Frankfurt cu 69 de milioane de pasageri (creştere de 8%) şi aeroportul Barajas din Madrid cu 56 milioane pasageri (creştere de 9%).

La nivelul Uniunii Europene, numărul de pasageri aerieni transportaţi în 2018 a atins un nivel record de 1,1 miliarde pasageri, cu aproape 63 de milioane (6%) mai mult decât în 2017 şi cu 43% mai mult decât cei 776 milioane pasageri transportaţi în anul 2010.

Conform datelor Eurostat, un număr de 19,317 milioane de pasageri au călătorit cu avionul în România în anul 2018, în creştere cu 7,7% comparativ cu 2017. Din numărul total, doar 1,420 milioane pasageri au călătorit în interiorul ţării, în timp ce marea majoritate (15,191 milioane) este reprezentată de pasagerii care au călătorit în UE.

În rândul statelor membre, cele mai mari creşteri procentuale ale numărului pasagerilor aerieni comparativ cu 2017 au fost înregistrate în Lituania (19%), Letonia, Polonia şi Slovacia (toate cu 16%), Estonia şi Ungaria (ambele cu 14%), Malta (13%), Luxemburg (12%) şi Finlanda (11%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Centrală Europeană
Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI
Donald Trump
Vama Giurgiu
Transgaz
Foto: Freepik.com
Panouri fotovoltaice
Google
Bursa de Valori București
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Știrile dimineții / Foto: Freepik
Cresc SALARIILE și PENSIILE speciale ale magistraților
UE are nevoie de forță de muncă
BCE
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Furnizorii de energie, luați la control de ANPC

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...

Termocentrala
Dolari și euro
Lingouri de aur / FOTO: Freepik
WhatsApp / FOTO: Freepik
Ghișeu
Persoană în scaun cu rotile / Foto: Freepik
Fidelis
În magazin / FOTO: Freepik

Programul magazinelor de Paște

 Magazinele marilor lanţuri de retail din România vor fi închise în prima zi...

Bill Gates / Foto: World Economic Forum / Flickr

Bill Gates dezvăluie ce moștenire vor primi copiii lui

Bill Gates a confirmat, încă o dată, că nu va lăsa...

Foto cu caracter ilustrativ: Freepik.com
Harvard / FOTO: Wikipedia
SUA vs China / sursa foto: Freepik.com

SUA-China: Confruntarea titanilor

Pe fondul escaladării războiului comercial dintre Statele Unite și China, un...

Este o situația care nu a mai existat la LME

pixel