Un număr de 80.000 din cei 180.000 de angajați ai Huawei dețin aproapte toate acțiunile companiei, un caz unic pentru o firmă atât de mare. Creșterea dividendelor pentru 2018 va fi de 3%, acestea reprezentând 21,3 miliarde yuani, aproximativ 3,2 miliarde de dolari.
Potrivit unor surse din companie, dividendele pot reprezenta echivalentul salariului anual sau chiar mai mult. Cooptarea unui angajat în categoria acționarilor se face după o perioadă de cel puțin trei ani de muncă, în cazul celor cu performanțe deosebite. ”Dividendele arată că fundamentele afacerii sunt bune”, a declarat Zhou Zhanggui, analist financiar chinez.
Citește și: Acuzații de fraudă la adresa directorului financiar al Huawei
Huawei a anunțat în decembrie că se așteaptă ca veniturile totale ale companiei să ajungă la 109 miliarde de dolari, în creștere cu 21% față de anul precedent.
Compania chineză este cunoscută pentru devotamentul pe care îl solicită angajaților în schimbul avantajelor financiare. Astfel, acestora li se cere să lucreze și în ultima zi de sâmbătă a fiecărei luni, iar detașările la distanțe mari sunt un lucru obișnuit. De asemenea, angajații trebuie să semneze o ”declarație de devotament” prin care renunță ”de bunăvoie” la drepturi precum cel la concediul anual plătit.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Comisia Europeană va încerca...
Cursul valutar BNR al zilei - 5...
Avans modest al PIB-ului României în 2025.
Excelența Sa Adrian Zuckerman...
Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...
Curs valutar BNR, 4 decembrie.
Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...
Sistemul Garanţie-Returnare...
ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.
Piața RCA intră într-o nouă...
Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...
Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...
O secțiune a conductei de...
ASF schimbă regulile de...
Bursa de Valori București...
Cuprul a atins un nou record pe...
Fitch confirmă ratingul CEC...