Idee trăsnită! Cum s-ar putea împăca SUA cu Rusia

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Trump
Trump
Rusia și Statele Unite ar putea reduce gradul de încordare din relațiile bilaterale dacă ar împărți lumea în sfere de influență și le-ar controla, scrie politologul american Ted Galen Carpenter pentru publicația The National Interest.

Autorul articolului arată că SUA sunt deosebit de nemulțumite de sprijinul acordat de Rusia președintelui Venezuelei, Maduro, care altfel nu ar fi rezistat la putere. În opinia analistului, Washingtonul încearcă să-și păstreze influența asupra emisferei vestice de la adoptarea, în decembrie 1823, a doctrinei Monroe, care proclamă că puterile europene nu vor mai coloniza și nu se vor mai amesteca în treburile interne ale Americilor. Or, prin acțiunile ei, Moscova pune la încercare puterea acestei doctrine, crede Ted Galen Carpenter.

În același timp, politologul este de părere că SUA intervin masiv în sfera de influență a Rusiei, precum țările Baltice, Ucraina sau Georgia. În aceste condiții, semnatarul materialului din The National Interest propune un scenariu care, în opinia lui, ar putea obține acordul ambelor țări.

Citește și Arma secretă a americanilor: Bomba care nu e bombă VIDEO

Concret, el estimează că SUA și Rusia trebuie să-și împartă sferele de influență. Astfel, SUA ar trebui să demonstreze că nu doresc neapărat includerea Ucrainei și Georgiei în NATO, încetând orice relații militare cu Kiev sau Tbilisi. La rândul ei, Moscova ar trebui să pună capăt manevrelor de susținere a unor țări care reprezintă interes pentru americani, precum Venezuela, Cuba sau Nicaragua.

În încheiere, Ted Galen Carpenter subliniază că pentru realizarea acestui plan, SUA și Rusia trebuie să fie realiste, având în vedere că noțiunea de ”sferă de influență” a jucat întotdeauna un rol important în relațiile internaționale, ignorată, în unele situații, și de unii și de ceilalți.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Germania / FOTO: Unsplash
Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...


pixel