Statul își face curățenie în acte: vine legea ESAP cu reguli noi pentru birocrați
Guvernul a pus în dezbatere...
Este vorba despre tratamentele fără interferon, lansate în martie 2017, pe baza protocolului dintre CNAS şi Ministerul Sănătăţii. Programul constă în faptul că medicul specialist prescrie tratamentul pentru hepatita C stadiul F4 cu interferon free. Ideile discutate cu ocazia eveimentului HEALTH ROMÂNIA ar putea fi puse în practică, în următoarea perioadă, în ceea ce privește îmbunătățirea cadrului de reglementare a contractelor Cost/Volum/Rezultat pentru Hepatita C. S-a discutat, de asemenea, și despre facilitarea accesului pacienților la noi medicamente, despre updatarea protocoalelor pentru medicamentele care au primit decizie HTA, multe dintre propuneri venind din partea companiei AbbVie, reprezentată la eveniment prin Ionela Georgescu, Market Access Associate.
Preluarea și extinderea modelului de succes
Una dintre concluziile dezbaterii a fost aceea că modelul de succes al contractului cost/volum/rezultat, prin care au fost tratați pacienții cu Hepatită C din România, ar trebui extins și pe alte arii terapeutice, ceea ce ar necesita o serie de investiții în sistemul de sănătate. Această preluare a modelului de succes ar duce la eficientizarea folosirii fondurilor pentru medicamente, întrucât în unele arii terapeutice practic s-ar deconta doar tratamentul pentru pacienții vindecați - este concluzia participanților la dezbatere, pentru care atât ministrul Sănătății, Sorina Pintea, cât și ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici și-au exprimat sprijinul.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a pus în dezbatere...
Ministerul Justiției, în...
Zanzibarul se conturează ca...
Criticile președintelui...
România se confruntă cu o criză...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Președintele american Donald...
Agenția de rating Fitch a...
În primăvară a devenit și mai...
Președintele american Donald Trump a confirmat, într-un...
Mihail Hodorkovski, considerat...
Administrația Națională de...
Ministerul Finanțelor a pus în...
Locuitorii din Cluj-Napoca au...
Dacă ar exista un premiu pentru...
Când Thongbue Wongbandue, un...
Europa ar putea înfrunta o...
BNR avertizează că, în ciuda...
Autoritatea de Supraveghere...
Curtea Constituțională a respins ca neîntemeiată...
Crescătorii de porci și păsări...