Noi informații din ancheta uciderii jurnalistului Jamal Khashoggi

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Mohammad al-Otaibi, consulul Arabiei Saudite din Istanbul, cel în a cărui consulat jurnalistul Jamal Khashoggi a dispărut, a fost eliberat din funcție și va putea fi investigat, se spune în într-un comunicat oficial publicat în ziarul Sabq.

Între timp, poliția turcă a percheziționat locuința lui Mohammad al-Otaibi din Istanbul, miercuri, la ora 4:45, percheziția făcând parte din ancheta Khashoggi.

Cotidianul turc Yeni Şafak a relatat, tot mercuri, că vocea lui Al-Otaibi se poate auzi într-un din înregistrăriile făcute în timpul ”interogatoriului” din consulat al lui Khashoggi.

Conform relatării, după ce AL-Otaibi le-a spus anchetatorilor ”faceți asta în altă parte că o să am probleme”, i s-a răspuns că: ”taci dacă vrei să trăiești când te vei întoarce în Arabia”.

AL-Otaibi s-a întors în Arabia Saudită pe 16 octombrie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Freepik.com
Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness

Mail de la ANAF? S-ar putea să fie o înşelătorie

ANAF avertizează cu privire la mesaje false transmise în...

Ford
Angajați ELCEN / Foto: Elcen
Curs valutar BNR. TOTUL despre AUR și LEU
Stație trafo / FOTO: Facebook
Fotbal / FOTO; Freepik
Mamă cu copii pe o bancă / Foto: Unsplash
ANAF / Foto: DCBusiness
Temu / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
Leonadro Badea
O angajată a unei benzinării alimentează o mașină / Foto: Freepik
Fermieri / Foto: Freepik
Semnarea memorandumului dintre Electrica și Romgaz
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
ASML
BVB/ FOTO: Facebook
Uzină auto / Foto: Flickr
Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Dosar. Foto: Pexels.com
Freepik.com
ECOFIN / Foto: Comisia Europeană
Uniunea Europeana

Investitorii îşi pierd încrederea în economia zonei euro

Încrederea în economia zonei euro s-a deteriorat...


pixel