Impactul taxei pe activele bancare. Estimarea BCR

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Banii au fost direcționați deja spre spitale locale
Banii au fost direcționați deja spre spitale locale
Grupul bancar austriac Erste Group, care deține în România Banca Comercială Română, estimează că impactul suportat de pe urma taxei pe activele bancare introdusă recent de Guvernul de la Bucureşti va fi de peste 100 milioane euro în anul 2019, a declarat joi directorul general de la Erste Group, Andreas Treichl, transmite APA.

Suma anunţată de Andreas Treichl, în conferinţa cu prilejul publicării rezultatelor anuale organizată la Viena, este mai mică decât estimările analiştilor potrivit cărora povara pentru Erste Group a noii taxe ar urma să se situeze în jurul a 120-150 milioane de euro pe ansamblul anului 2019.

Treichl a subliniat că Erste Group, care deţine BCR, va face faţă cu bine acestei taxe care va afecta însă mai serios băncile locale din România şi rămâne de văzut cum noile politici fiscale vor afecta economia românească în ansamblu. În acest moment se poartă negocieri şi este foarte posibil ca situaţia să fie clarificată, a declarat Andreas Treichl.

La finele anului trecut, Guvernul de la Bucureşti a stabilit, prin Ordonanţa 114/2018, impozitarea activelor financiare ale băncilor în cazul unui nivel al ROBOR mai mare de 2%.

Citește și: Dobânzile din România umflă profiturile Erste Group

Joi, Erste Group a raportat un profit net de aproape 1,793 miliarde de euro în 2018, în creştere cu 36% faţă de 2017, fiind cel mai bun rezultat înregistrat de grup în cei 200 de ani de activitate. De asemenea, subsidiara din România, Banca Comercială Română (BCR) a realizat anul trecut un profit net de peste 1,202 miliarde de lei (258 milioane euro), în creştere cu 80% faţă de anul precedent, când a raportat 668,1 milioane de lei.

Erste Group Bank are o expunere mare pe România, aproximativ 8,4% din veniturile sale fiind asigurate de Banca Comercială Romană (BCR), cea mai mare bancă din România.

BCR oferă o gamă completă de produse şi servicii financiare prin intermediul unei reţele de 512 unităţi de retail amplasate în majoritatea oraşelor cu mai mult de 10.000 de locuitori din toată România şi prin cele 21 de centre de business şi 23 de birouri mobile dedicate companiilor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Germania / FOTO: Unsplash
Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia

pixel