Alin Burcea (ANAT): Pe noi, cei din turism, măsurile luate de Guvern ne pun la pământ
Creşterea cotei generale de...
Două rame de culoare bleu model Caradia iLint au început să ruleze între Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervorde şi Buxtehude, un traseu de 100 de kilometri, unde circulă, de regulă, trenuri disesel.
„Primul tren cu hidrogen din lume intra în serviciul comercial şi este gata pentru producţia de serie”, a subliniat preşedintele director general al Alstom, Henri Poupart-Lafarge, prezent la o ceremonie organizată, în ajun, la Bermervoder, un mic orăşel, unde garniturile vor fi alimentate cu hidrogen.
El a salutat această inovaţie, rod la muncii unei echipe franco-germane şi care ilustrează o fructuoasă colaborare transfrontalieră”, în condiţiile în care grupul ar urma să fie absorbit de germanul Siemens. Aceste trenuri cu „emisie zero” sunt aproape silenţioase şi emit exclusiv vapori de apă şi apă condensată.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Creşterea cotei generale de...
Premierul Ilie Bolojan a...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
România se pregătește pentru un...
Joi, de la ora 12.00, în...
Achizițiile publice și...
Prețul cuprului urcă la un...
Banca britanică HSBC a revizuit...
Aproape 40% dintre angajații...
Ministerul Finanțelor lansează...
Creşterea taxelor fără o...
Criza e reală, cifrele nu mai...
Curs valutar BNR, 2 iulie 2025.
Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...
Românii au cheltuit anul trecut...
ANAF a transmis o informare...
Asociaţia Română a Magazinelor...
Bursa de la Bucureşti a deschis...
Bugetarii ar trebui să...
Cifre oficiale de la INS...
Guvernul se află în criză de...