În România e necesar mai mult lapte decât există. Cine spune asta

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
Este vorba de laptele produs de fermierii români
Este vorba de laptele produs de fermierii români
În România e necesar mai mult lapte decât există, susţine directorul de marketing al companiei FrieslandCampina, Răzvan Orbulescu, referindu-se la producţia de lapte a fermierilor români.

"În România e necesar mai mult lapte decât există. Noi (brandul Napolact, n.red.) avem o restricţie din punctul ăsta de vedere, că noi am promis chestia asta, că folosim numai lapte din Ardeal, deci trebuie să ne ţinem de promisiune. Dar România e o ţară care are nevoie de mai mult lapte", a afirmat reprezentantul FrieslandCampina, întrebat despre cantitatea insuficientă de lapte livrată de fermierii români în sezonul rece.

Directorul general al FrieslandCampina, Cornel Cărămizaru, a întărit afirmaţia acestuia."(Pentru brandul Napolact, n.red.) numai lapte românesc, noi folosim tot timpul anului numai lapte românesc", a subliniat Cărămizaru. Acesta afirmă că vechea problemă a volumului mic de lapte livrat iarna de fermierii români nu s-a rezolvat până în prezent.

Citește și  Scădere ușoară a importului de lapte. Câtă brânză s-a produs

El a explicat că FrieslandCampina foloseşte pentru produsele Milli şi Oke acea cantitate de lapte românesc care e vara în excedent. "Acesta e motivul pentru care noi avem în continuare Milli şi Oke, pentru că o parte din laptele care e în excedent vara îl punem în Milli şi Oke, nu îl aruncăm, şi atunci în perioadele de iarnă când nu avem lapte, avem două sau trei luni când nu e suficient lapte, atunci putem să folosim lapte din alte surse", a adăugat directorul general al FrieslandCampina.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Restaurant. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Germania / FOTO: Unsplash

Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...

Factura. Freepik.com
Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca 2025 se suspendă

Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...

Youtube
Freepik.com
Chei. Freepik.com

Curs valutar: Leul pierde teren în faţa principalelor valute

Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...

Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik
Euro. Freepik.com
Gara de Nord / Foto: Oana Pavelescu
ANAF
Fitch Ratings
Bani

pixel