Încă o platformă de vânzări online ia măsuri împotriva speculei

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Publi24 ia măsuri împotriva speculei în perioada pandemiei
Publi24 ia măsuri împotriva speculei în perioada pandemiei
După izbucnirea pandemiei cu noul coronavirus, Covid-19, pe site-urile de vânzări au apărut numeroase anunțuri în care se vând produse precum măști chirurgicale, mănuși, alcool sanitar etc., care aveau prețurile umflate.

După ce eMag a anunțat că a luat măsuri pentru a împiedica specula, următoare platformă care face acest anunț este Publi24.

Conform unui comunicat de presă emis DCBusiness, Publi24 anunță că în urma unor sesizări : ”[...] am decis să înlăturăm și să interzicem pe platforma Publi24.ro anunțurile cu produse care exploatează situația cu care se confruntă România în momentul actual”.

”Calitatea conținutului anunțurilor postate pe Publi24.ro rămâne o prioritate pentru noi. Pentru a elimina anunțurile considerate de către voi ca fiind neadecvate situației curente (specula cu produse și echipamente medicale de protecție contra Coronavirus) am decis ștergerea acestora de pe site și interzicerea republicării lor”mspun reprezentanții platformei în comunicat și continuă spunând că: ”Produsele vizate sunt: măști și mănuși chirurgicale, alcool sanitar, dezinfectanți pentru uz medical și alte produse de acest fel”.

”Publi24.ro face eforturi pentru menținerea serviciului de Livrare Gratuită și Verificare Colet, un serviciu foarte folosit și apreciat de către utilizatori. Vă încurajăm să beneficiați de cele două livrări gratuite lunare și vă sfătuim să optați pentru rambursul banilor în cont colector, pentru a reduce contactul fizic dintre dumneavoastră și curier.

Dorim ca Publi24.ro să rămână un loc în care să puteți vinde și cumpăra cu încredere. Din acest motiv vă încurajăm să raportați orice anunțuri pe care le considerați ca fiind ilegale sau care încearcă să exploateze situația medicală dificilă în care ne aflăm”, conchide comunicatul companiei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ghișeu / Foto: Freepik
Vedere aeriană a unui terminal petrolier din Portul Constanța / Foto: Oil Terminal

Guvernul vrea să taxeze și terminalele petroliere private

Guvernul pregătește o modificare amplă a legislației...

Calcule și socoteli

ANAF: procedura de anulare TVA trece exclusiv online

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...

ASF trebuie să mai lucreze pe text
CET Grozăvești / Foto: Radu Tuta / Agerpres
Fabrică de îmbuteliere a apei / Foto: Freepik

Guvernul scumpește apa minerală „la izvor”: cât va costa

Executivul dezbate în ședința de miercuri, 16 octombrie,...

Șofer de TIR / Foto: Freepik

CCR are o veste proastă pentru șoferi

Curtea Constituțională a României (CCR) a respins...

Jurnaliștii părăsesc Pentagonul / Foto: Captură video

O ruptură istorică între Pentagon și presă

Peste 30 de jurnaliști de apărare și corespondenți...

Livrator de mâncare / Foto: Freepik
Salariu / Foto: pexels.com
Economii. Sursa: Freepik.com
Declaratia Fiscala Unica. Foto: AI Freepik.com
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO

Afaceri cu ”aromă” de profit. O nouă nișă de lux în România

Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...

Sef. Sursa: Freepik.com
Foto: AI Freepik.com

Rusia, în situaţia de a importa benzină

Se îngroaşă gluma pentru Rusia, după atacurile Ucrainei...

Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Sofer. Freepik.com
Foto: Oana Pavelescu
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Pensii private
Românii pot își pot accesa ăpropriile dosarele electronice de sănătate
Garda de Mediu / Foto: GNM

Arderi ilegale. Prima operațiune cu drone în Sintești, Ilfov

Garda de Mediu lansează prima acțiune cu drone împotriva...

RCA
Mihail Hodorkovski la Kiev, în 2014
Tren Coradia de la Alstom / Foto: Alstom
Radu Burnete

pixel