Încă un stat european interzice TikTok

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
TikTok / Foto: Oana Pavelescu
TikTok / Foto: Oana Pavelescu
Încă un stat interzice utilizarea aplicației chinezești TikTok.

Marea Britanie a anunțat interzicerea imediată a aplicației TikTok pe dispozitivele guvernamentale din cauza unor probleme de securitate, o decizie de care TikTok s-a declarat "dezamăgită, anunță AFP.

Miniștrilor guvernului britanic li s-a interzis să folosească aplicația de socializare TikTok, deținută de chinezi, pe telefoanele și dispozitivele de serviciu, din motive de securitate, notează și BBC.

Guvernul de la Londra se teme că datele sensibile deținute pe telefoanele oficiale ar putea fi accesate de guvernul chinez.

Ministrul cabinetului, Oliver Dowden, a declarat că interdicția a fost o măsură de "precauție", dar că va intra în vigoare imediat.

TikTok a negat cu tărie acuzațiile potrivit cărora ar transmite datele utilizatorilor către guvernul chinez.

Dowden a declarat că nu va sfătui publicul să nu folosească TikTok, dar că ar trebui să "ia întotdeauna în considerare politicile de date ale fiecărei platforme de socializare înainte de a le descărca și de a le folosi".

Prim-ministrul Rishi Sunak a fost presat de parlamentari de rang înalt să urmeze exemplul SUA și al Uniunii Europene și să interzică utilizarea aplicației de partajare video pe dispozitivele oficiale ale guvernului.

Dar ministerele și miniștrii au folosit cu entuziasm TikTok ca o modalitate de a-și transmite mesajul către tineri.

Utilizarea aplicației a explodat în ultimii ani, cu 3,5 miliarde de descărcări la nivel mondial.

Succesul său se datorează ușurinței cu care se pot înregistra videoclipuri dar și algoritmului său, care știe să ofere videoclipuri care atrag utilizatorii.

TikTok este capabil să facă acest lucru deoarece colectează o mulțime de informații despre utilizatori - inclusiv vârsta, locația, dispozitivul și chiar ritmul de tastare - în timp ce cookie-urile sale urmăresc activitatea acestora pe internet.

Site-urile de socializare cu sediul în SUA fac și ele acest lucru, dar compania mamă chineză ByteDance, care este compania mamă a TikTok, s-a confruntat cu acuzații că ar fi influențată de guvernul de la Beijing.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule. Foto: Freepik.com
Energie / Foto: Freepik
Mină de suprafață / Foto: Pexels
Bani
Lingouri de cupru într-un depozit / Foto: Freepik
Tractor ară câmpul / Foto: Freepik
BVB
Foto: Pexels.com
Teren. Foto: Freepik.com

Harta celor mai scumpe terenuri din România

Institutul Naţional de Statistică a publicat o analiză...

Jucării / sursa foto: Freepik.com

Norme mai stricte privind siguranţa jucăriilor

Un nou regulament european privind siguranța jucăriilor...

Fabrica. Foto: Freepik.com
Foto: Reuters

Așa arată ceasul care sparge toate regulile industriei

Un nou jucător atipic din Elveția surprinde piața...

Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Persoane fizice care împrumută firme. ANAF impune noi reguli

ANAF schimbă regulile pentru analiza de risc.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
Dosar. Foto: Pexels.com
Contabilitate / Foto: Freepik
FOTO: Freepik@wirestock
Model hibrid / sursa foto: Freepik.com
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Leonadro Badea
Magazin PPC
BNR
Radu Hanga / FOTO: Facebook BVB

pixel