Incendiu Notre-Dame. Milioane de euro pentru reconstrucția Catedralei VIDEO

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Așa arăta după câteva ore de luptă cu focul
Așa arăta după câteva ore de luptă cu focul
  • Așa arăta după câteva ore de luptă cu focul
Societatea de investiții a familiei Pinault, Artemis, va contribui cu 100 de milioane de euro pentru reconstrucția Catedralei Notre-Dame din Paris, distrusă de incendiul izbucnit luni seară și stins după mai bine de cinci ore de luptă cu focul. Alte 200 de milioane vor fi donate de familia Arnault, proprietara brandului LVMH. Și nu e decât începutul. 

Parchetul din Paris a anunțat că a fost deschisă o anchetă pentru ”distrugere involuntară prin incendiu”. În noaptea de luni spre marți, muncitorii care lucrau la renovarea edificiului au fost audiați. Pentru moment, concluzia este că focul a fost accidental, totul pornind de la instalațiile de încălzire montate pe acoperișul imobilului, aflat în lucrări de mai bine de trei luni.

Marți dimineață, secretarul de stat Laurent Nunez, a declarat că focul a fost, în sfârșit, stins și orice pericol îndepărtat. Rămâne,totuși, un mare semn de întrebare: ”cum va rezista structura după puternicul incendiu”. Vor încerca să răspundă experții și arhitecții francezi și nu numai, reuniți de urgență pentru evaluarea situației, în condițiile în care, marți dimineață, opt tunuri de apă continuau să acționeze la locul dezastrului.

”Este viața noastră”

”Vă promit: această catedrală va fi reconstruită, o vom face împreună”, a lansat premierul francez Edouard Philippe, după ce președintele Emmanuel Macron, aflat și el în fața Catedralei cuprinsă de flăcări, spunea despre Notre-Dame că ”este viața noastră”, ”locul unde am trăit marile noastre momente, de la epidemii și războaie la eliberarea noastră”. În acest context, primarul Parisului, Anne Hidalgo, a propus organizarea, în capitala franceză, a unei ”conferințe internaționale a donatorilor” pentru reconstrucția clădirii.

Citește și Notre Dame din Paris: Catedrala nu poate fi salvată?

Între timp, donațiile au început să vină. Președintele holdingului familial și a grupului de lux Kering, Francois-Henri Pinault, a anunțat că ”tatăl meu, Francois Pinault, și eu am decis să deblocăm imediat din fondurile Artemis o sumă de 100 de milioane de euro pentru a participa la efortul care va fi necesar pentru reconstrucția completă a Notre Dame”, a scris el. Câteva ore mai tâziu, familia Arnault anunța, la rândul ei, o donație de 200 de milioane de euro. Practic imediat, regiunea Ile-de-France a anunțat o contribuție de 10 milioane de euro, pentru ”demararea primelor lucrări care se impun”.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan
Taxa majorată cu 50%
Nicușor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Schimb valutar
Inquam Photos / George Calin

Protestele din 2024–2025: România între stradă și urne

Între decembrie 2024 și mai 2025, România a traversat...

Transelectrica / FOTO: Facebook
Hacker / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Dealerii valutari nu afișează prețul real al monedelor pe panourile lor din cauza fluctuațiilor mari ale cursului dolarului / Foto / Reuters / Fatemeh Bahrami / Anadolu
Vienna Insurance Group
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com

pixel