Încep lucrările de reparații la DN57 și DN 57A

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Răzvan Cuc, ministrul Transporturilor
Răzvan Cuc, ministrul Transporturilor
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a declarat duminică, într-o conferinţă de presă susţinută la Oraviţa, că vor începe lucrările de reparaţii la DN 57 şi DN 57A, respectiv Moraviţa - Oraviţa şi Pojejena - Socol. 

"Pe DN 57 este cazul să se intervină de îndată, am discutat despre soluţiile pentru DN 57 Oraviţa - Moraviţa, şi vreau să vă spun că în acest an avem un buget destul de generos, iar în afară de contractele subsecvente pe care le avem pentru aşternerea de covoare asfaltice conducerile CNAIR şi DRDP Timişoara vor trebui să lucreze şi în regie proprie, deoarece au achiziţionat utilaje. Au staţii şi tot ceea ce le trebuie ca să lucreze. Avem promisiunea domnului Cristian Ispravnic, directorul Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Timişoara, că se apucă, de acum într-o lună, de intervenţia, în regie proprie, la DN 57. Vom începe din Oraviţa", a declarat ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc. 

itește și: Continuă lucrările la varianta ocolitoare a municipiul Bacău VIDEO

Ministrul Transporturilor a solicitat reprezentanţilor CNAIR să încerce ca întregul tronson de 47 de km să fie finalizat până la sfârşitul anului. 

"Bani sunt, totul este să permită şi vremea. În general, lucrările la obiective de investiţii la infrastructura rutieră sunt anuale, dar vreau să văd cum lucrează DRDP-urile în regie proprie, sunt convins că va fi un examen şi un test important pentru domnul director", a subliniat Răzvan Cuc. 

Un alt obiectiv îl reprezintă DN 57A, între Pojejena şi Socol, unde există un program de întreţinere, respectiv aşternere de covoare asfaltice, pe o porţiune de 21 km, contractul fiind deja încheiat. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

SPV, e-Factura, e-Transport, e-TVA / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Frunze de tutun puse la uscat / Foto: Freepik
Taxa auto se restituie
Contor electric / Foto: Arhivă

România, din nou în topul scumpirilor la energie din Europa

Prețul energiei electrice pe piața spot a crescut joi cu...

Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
BVB
La birou / FOTO: Freepik
Ministerul Finanțelor
Delphi Economic Forum Bucharest
Taxe / FOTO: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM
1 Cent. Foto: Freepik.com
Leonardo Badea
ANAF / Foto: DCBusiness
Casă de schimb valutar
Microbuzele românești, prezentate la Bruxelles
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Blocul din Rahova unde a avut loc explozia din cauza acumulării de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Obligații majore pentru firme până pe 31 octombrie

ANAF așteaptă declarațiile SAF-T și formularele de TVA...

Combină agricolă recoltează grâul / Foto / Freepik
Donald Trump

Trump anunță reluarea testelor nucleare americane

Statele Unite vor relua testele nucleare pentru prima...

Muncitori pe șantier
Benzinărie Lukoil
Foto: Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro

pixel