Ministerul Finanţelor a publicat pachetul de relansare economică - Document
Informaţiile aşteptate de...
Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Banca Transilvania au fost cele mai tranzacţionate, generând schimburi de 4,73 milioane de lei, urmate de titlurile Fondul Proprietatea, cu 3,82 milioane de lei, şi de cele ale Teraplast, cu 2,07 milioane de lei.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Transilvania Construcţii, care s-au apreciat cu 15%, urmate de cele ale Ves (+14,78%) şi Prebet (+5,63%).
Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de titlurile Grupul Industrial Electrocontact (-12,96%), Electroputere (-4,35%) şi Turism Felix (-2,67%).
Citește și Bursa de la București: Tranzacţii cu acţiuni de 105 milioane de lei
Indicele principal BET s-a apreciat cu 0,30%, ajungând la 10.138,11 puncte. BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat o creştere de 0,29%, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis pe plus cu 0,31%, în timp ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat o apreciere de 0,21%.
Indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis în scădere cu 0,29%, iar indicele BET-NG, care măsoară evoluţia celor 10 companii energetice şi de utilităţi, a închis în creştere cu 0,95%.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Informaţiile aşteptate de...
Hidroelectrica revine pe prima...
ACUE atrage atenţia asupra...
Plafonul pentru aplicarea...
Curs valutar BNR, 5 februarie...
Ministrul Finanțelor,...
ANAF a publicat în Monitorul...
Bursa de Valori București a...
Demers pentru stimularea...
Guvernul României are pe agenda...
O liberalizare treptată a...
Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...
Facturile mai mari la energie...
Sprijin pentru industrie și...
România se află într-o situație...
Ilie Bolojan anunță pași...
Banca Națională a României...
The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...
Transelectrica și Georgian...
Ilie Bolojan a anunțat miercuri...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Documentul a fost publicat,...
Statele UE au aprobat miercuri...
Sectorul turistic din România...