Inditex, proprietarul Zara, investiție majoră într-o fabrică de materiale textile recilate

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Zara. Foto: Pexels.com
Zara. Foto: Pexels.com
Inditex, proprietarul Zara, cel mai mare retailer de îmbrăcăminte din lume, va investi într-o companie americană care se ocupă cu producția de poliester reciclat.

În condițiile în care retailerii fast-fashion se confruntă cu presiuni pentru a reduce deșeurile și a folosi țesături reciclate, Inditex va investi 70 de milioane de euro în start-up-ul Ambercycle, care produce poliester reciclat din deșeuri textile. Poliesterul, un textil sintetic confecționat din produse petroliere, este utilizat pe scară largă în îmbrăcămintea sportivă, deoarece materialul se usucă rapid și este suficient de rezistent, conform Reuters.

Potrivit documentului, Inditex va cumpăra o parte "semnificativă" din producția de poliester reciclat a Ambercycle, pe care o vinde sub marca cycora, pe o perioadă de trei ani.

Inditex a confirmat că a ajuns la un acord cu Ambercycle, dar nu a oferit detalii. Retailerul de îmbrăcăminte își propune ca, până în 2030, 25% din fibrele sale să provină din materiale de "nouă generație".

Investiția Inditex va ajuta Ambercycle, cu sediul în Los Angeles, să finanțeze prima sa fabrică de reciclare a textilelor la scară comercială. Producția de la această fabrică ar trebui să înceapă în jurul anului 2025.

Zara Athleticz, un brand secundar al companiei spaniole de îmbrăcăminte sport pentru bărbați, va lansa săptămâna aceasta o colecție capsulă de "piese tehnice" care conține până la 50% cycora, potrivit documentului.

Unele mărci de îmbrăcăminte care încearcă să renunțe la folosirea poliesterului standard au trecut la poliesterul reciclat derivat din sticle de plastic, însă această practică a fost criticată deoarece a creat o cerere mai mare pentru sticlele de plastic folosite, ceea ce a dus la creșterea prețurilor.

Totuși, reciclarea poliesterului din textile se află la început și va dura ceva timp până când va atinge amploarea cerută de mărcile de modă globale.

Contractul cu Ambercycle reprezintă cea mai recentă investiție dintr-o serie de investiții făcute de Inditex în întreprinderi nou înființate în domeniul reciclării textilelor.

Anul trecut, Inditex a semnat un contract de 100 de milioane de euro pe trei ani pentru a cumpăra 30% din fibra reciclată produsă de Infinited Fiber Company din Finlanda și a investit în Circ, o altă firmă americană axată pe reciclarea fibrelor de poliester provenite de la textile.

În Spania, Inditex și-a unit forțele cu rivali precum H&M și Mango într-o asociație pentru gestionarea deșeurilor de îmbrăcăminte, în timp ce industria se pregătește pentru legislația UE care obligă statele membre să colecteze separat deșeurile textile începând cu ianuarie 2025.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședință de guvern
Contor de gaze / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan a anunțat cum vrea să repornească economia

Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...

Banca Națională a României / Foto: Oana Pavelescu
The Washington Post / Foto: DCBusiness

The Washington Post anunță concedieri masive

The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...

Lingouri de aur
Porțile de Fier
Foto: BVB
Freepik.com
UE a aprobat împrumutul pentru Ucraina
Foto: Mihai Ciobanu
Alexandru Nazare
Bani

Veşti bune despre leu de la BNR

Informaţiile zilei de la Banca Naţională a României.

Agent ICE amenință presa cu arma în timpul evacuării dintr-un hotel unde erau cazați / Foto: Captură video

Trump retrage sute de agenți ICE din Minnesota

Administrația președintelui Donald Trump reduce...

Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik
Freepik.com

Cum poți plăti rate cu 20% mai mici prin refinanțare

Refinanțarea cu dobândă fixă pe 2–3 ani aduce cele mai...

Codul Muncii. Freepik.com

Oferta zilei pentru cei care caută un loc de muncă

Locuri de muncă vacante la nivel național și în rețeaua...

ANAF / Foto: DCBUsiness
Platforma de foraj Transocean Barents / Foto: OMV Petrom
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Guvernului

Sindicaliştii din Educaţie protestează miercuri în faţa Guvernului.

Firmele ar putea scăpa de completarea formularului D300

Agenția Națională de Administrare Fiscală pregătește o...

Inspectori / Foto: Freepik

pixel