Creşterea inflaţiei a venit ca răspuns la majorarea preţurilor la electricitate, gaze şi carburanţi, la transport, dar şi a preţurilor la materialele folosite de sectorul industrial.
Inflaţia a crescut cu mult peste nivelul de 6,7% estimat de analişti.
Potrivit lui Grant Fitzner, economist şef la ONS, majorarea generalizată a preţurilor a fost pronunţată în martie în special în cazul carburanţilor.
"Preţurile la restaurante şi hoteluri au crescut, de asemenea, în mod semnificativ în martie, în timp ce, după o scădere de acum un an, s-au înregistrat creşteri la diferite tipuri de alimente", a adăugat el.
"Preţurile produselor care ies din fabricile din Marea Britanie au continuat cu un avans puternic", a subliniat Fitzner, care a menţionat, printre altele, preţurile metalelor.
Pentru a frâna creşterea inflaţiei, Banca Angliei a majorat luna trecută de la 0,5% la 0,75% dobânda de referinţă, a treia creştere consecutivă operată de bancă pentru a opri inflaţia.
Experţii nu exclud o altă majorare a preţului banilor, deoarece inflaţia este mult peste obiectivul de 2% stabilit de Banca Angliei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...
Volkswagen ar putea muta o...