Investiţie de aproape 15 milioane de lei pe Aeroportul Henri Coandă. Ce se construiește

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Un nou pas spre modernizarea aeroportului
Un nou pas spre modernizarea aeroportului
Este o veste bună și, totodată, un pas imporant în procesul de modernizare a infrastructurii aeroportuare. 

Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) a emis, miercuri, ordinul de începere a lucrărilor pentru construcția unei ample parcări la Aeroportul Internațional Henri Coandă din București. Investiția, evaluată la aproape 15 milioane de lei fără TVA, marchează un nou pas în procesul de modernizare a infrastructurii aeroportuare.

Conform unui comunicat, CNAB continuă să-și onoreze angajamentul asumat pentru îmbunătățirea facilităților oferite pasagerilor. Proiectul vizează lucrări care se vor întinde pe o suprafață de 20.265 de metri pătrați, destinată unei parcări moderne, care să răspundă nevoilor crescânde ale călătorilor.

Execuția proiectului este programată să dureze 6 luni de la data începerii lucrărilor și să ofere un număr total de 662 de locuri de parcare, inclusiv 66 de locuri dotate cu infrastructura necesară pentru încărcarea mașinilor electrice.

Contractul în valoare de 14,895 milioane de lei, fără TVA, a fost atribuit asocierii SSAB AG - Bemel AG - SSAB International Electric, care va superviza întregul proces de construcție.

"Compania Națională Aeroporturi București a inițiat deja demersurile pentru construirea altor parcări, cu scopul de a oferi încă 1.600 de locuri de parcare, precum și pentru modernizarea și consolidarea parcării etajate Sosiri", a precizat CNAB în comunicatul său. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Lingouri de aur
Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu
Alexandru Nazare
Bani

Veşti bune despre leu de la BNR

Informaţiile zilei de la Banca Naţională a României.

Agent ICE amenință presa cu arma în timpul evacuării dintr-un hotel unde erau cazați / Foto: Captură video

Trump retrage sute de agenți ICE din Minnesota

Administrația președintelui Donald Trump reduce...

Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik
Freepik.com

Cum poți plăti rate cu 20% mai mici prin refinanțare

Refinanțarea cu dobândă fixă pe 2–3 ani aduce cele mai...

Codul Muncii. Freepik.com

Oferta zilei pentru cei care caută un loc de muncă

Locuri de muncă vacante la nivel național și în rețeaua...

ANAF / Foto: DCBUsiness
Platforma de foraj Transocean Barents / Foto: OMV Petrom
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Guvernului

Sindicaliştii din Educaţie protestează miercuri în faţa Guvernului.

Firmele ar putea scăpa de completarea formularului D300

Agenția Națională de Administrare Fiscală pregătește o...

Inspectori / Foto: Freepik
Kelemen Hunor

UDMR cere Guvernului revenirea asupra taxelor locale

UDMR a anunțat marți că inițiază, la nivel...

Un livrator distribuie pachete / Foto: Freepik
Lapte praf / Foto: Freepik
Microbuzele românești, prezentate la Bruxelles
Petrobrazi / Foto: OMV Petrom

Scădere abruptă a profitului OMV Petrom

 OMV Petrom a încheiat anul 2025 cu un profit net de...

Elon Musk / Foto: Forumul Economic Mondial de la Davos
Centru de date Amazon

Amazon se confruntă cu mari probleme în Europa

Amazon întâmpină mari dificultăți cu deschiderea...

Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres
Copii se joacă cu dispozitive electronice / Foto: Freepik

pixel