Investiție „istorică” în Statele Unite. Planul Administrației Biden

Autor: Elena Cristian
Data actualizării:
Data publicării:
Se vorbește despre un moment istoric pentru Statele Unite
Se vorbește despre un moment istoric pentru Statele Unite
Administrația președintelui Joe Biden va investi peste șase miliarde de dolari pentru a sprijini construcția a două linii de tren de mare viteză în vestul Statelor Unite.

Banii sunt parte a unui plan de investiții în infrastructură adoptat de președintele Joe Biden, care vizează în special transportul feroviar și urmărește dublarea numărului de pasageri până în 2040. Pe de o parte, California va primi 3,1 miliarde de dolari pentru construirea unei secțiuni a liniei planificată pentru a conecta San Francisco de Los Angeles, a explicat guvernatorul statului, Gavin Newsom, într-un comunicat de presă. 

Doar un tronson, într-o primă etapă

Această linie, a cărei construcție este proiectată de mai bine de cincisprezece ani, va fi ca un adevărat șarpe de mare. Costurile au explodat, iar viitorul proiectului pare incert: promisă inițial pentru 2020, viitoarea cale ferată va fi inaugurată, într-o primă fază, cu un tronson care va face legătura între câteva orașe din centrul statului, în 2030.

Guvernul federal va investi, de asemenea, trei miliarde de dolari pentru a sprijini construcția unei linii de tren de mare viteză între Los Angeles și Las Vegas. Proiectul ar face posibilă parcurgerea celor 350 de kilometri care despart orașul îngerilor de orașul luminilor în 2 ore și 40 de minute, jumătate din timpul necesar pentru a străbate distanța cu mașina, potrivit presei americane. „Acest proiect istoric de tren de mare viteză va schimba datele jocurilor pentru turismul și economia de transport din Nevada”, a declarat senatorul de stat Las Vegas Jacky Rosen.

Ruda săracă a transportului în comun

Spre deosebire de Europa sau Asia, trenul este ruda săracă a transporturilor de călători din Statele Unite. Infrastructura este în mare parte inexistentă, iar cele câteva linii în serviciu sunt adesea lente și rare. Dar Casa Albă, care are obiective ambițioase pentru reducerea gazelor cu efect de seră, vrea să schimbe această situație și să încurajeze cetățenii să renunțe cât mai des posibil la autoturisme. În total, se intenționează alocarea a 66 de miliarde de dolari pentru îmbunătățirea trenurilor de pasageri.

Se preconizează ca linia Las Vegas-Los Angeles, construită și operată de compania Brightline West, să fie dată în exploatare în 2028, potrivit presei americane. Potrivit lui Jacky Rosen, acest tren ar fi folosit de cele trei milioane de americani care folosesc mașina pentru a ajunge dintr-un oraș în celălalt. Și va însemna cu 400.000 de tone mai puține emisii de CO2 în fiecare an.

Moment istoric

„Este un moment istoric care va servi drept bază pentru o nouă industrie și un proiect remarcabil care va contribui la renașterea acestui mijloc de transport în toată țara”, a comentat șeful Brightline, Wes Eden. Compania din Florida lucrează la „un tren de mare viteză de clasă mondială, de ultimă generație, fabricat și construit în Statele Unite”, a adăugat ea.

Se așteaptă ca Joe Biden să anunțe oficial această investiție în timpul unei vizite la Las Vegas în acest weekend.

Citește și Serbia a plătit Chinei milioane de euro pentru câteva trenuri de mare viteză

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel