Ce decizii majore ia Guvernul joi: salarii, agricultură, energie și metrou
Guvernul României are pe agenda...
Potrivit unui sondaj realizat de Bank of America (BofA), investitorii internaționali și-au redus deținerile de acțiuni americane într-un ritm record în ultimele două luni și consideră că o posibilă recesiune globală declanșată de războiul comercial reprezintă cel mai mare risc pentru piețele financiare, a anunțat marți BofA Global Research.
Cea mai mare scădere
Participanții la sondajul lunar al BofA, realizat în rândul administratorilor de fonduri, au raportat o sub-ponderare netă de 36% a acțiunilor americane, cel mai ridicat nivel din aproape doi ani. Acest procent a scăzut cu 53 de puncte procentuale din februarie, ceea ce reprezintă cea mai mare scădere de acest tip înregistrată vreodată.
Tendința pare să continue, deoarece un număr record de respondenți au declarat că intenționează să își reducă în continuare alocările în acțiuni americane.
Politicile tarifare ale lui Trump generează turbulențe
Planurile tarifare agresive ale președintelui american Donald Trump au declanșat o vânzare masivă de active americane, inclusiv acțiuni, dolari și obligațiuni ale Trezoreriei. Deși piața a înregistrat o revenire luni, indicele S&P 500, care reflectă evoluția întregii piețe, este în continuare în scădere cu aproximativ 8% de la începutul anului.
BofA a realizat sondajul în rândul a 164 de investitori care administrează active în valoare totală de 386 de miliarde de dolari.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul României are pe agenda...
Ilie Bolojan anunță pași...
Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...
Facturile mai mari la energie...
România se află într-o situație...
Banca Națională a României...
The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...
Transelectrica și Georgian...
Ilie Bolojan a anunțat miercuri...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Documentul a fost publicat,...
Statele UE au aprobat miercuri...
Sectorul turistic din România...
Informaţiile zilei de la Banca Naţională a României.
Administrația președintelui Donald Trump reduce...
MADR propune reguli mai clare...
Refinanțarea cu dobândă fixă pe 2–3 ani aduce cele mai...
Locuri de muncă vacante la nivel național și în rețeaua...
Termenul pentru depunerea...
Proiectul Neptun Deep...
Curtea Constituţională discută,...
Sindicaliştii din Educaţie protestează miercuri în faţa Guvernului.
Agenția Națională de Administrare Fiscală pregătește o...