Iohannis promite bonus pentru medicii care lucrează cu pacienți covid-19

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
Câteva sute de euro pe lună, a spus președintele
Câteva sute de euro pe lună, a spus președintele
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat joi că a solicitat Executivului să identifice fonduri europene suficiente pentru a putea plăti un bonus lunar medicilor şi personalului medical care lucrează cu pacienţi infectaţi cu COVID.

În acest sens, şeful statului a menţionat "un bonus consistent, de câteva sute de euro pe lună". El a vorbit înaintea unei videoconferinţe cu premierul Ludovic Orban, cu ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, prefectul judeţului Suceava, Alexandru Moldovan, şi cu reprezentanţi ai instituţiilor locale despre situaţia epidemiologică de la Suceava.

"Am solicitat astăzi Guvernului să identifice fonduri europene suficiente pentru a putea plăti un bonus lunar medicilor şi personalului medical care lucrează cu pacienţi COVID. Şi vorbesc aici despre un bonus consistent, de câteva sute de euro pe lună. Cred că o sumă de 500 de euro pe lună pentru medicii şi personalul medical care lucrează cu pacienţi COVID ar fi un bonus onorabil", a punctat preşedintele.

Citește și Cifre OFICIALE. Numărul contractelor de muncă suspendate a depășit 1 milion

El a subliniat că angajaţii din sistemul medical sunt "linia de apărare împotriva pandemiei" şi sunt într-o situaţie "de stres major".

"Personalul medical, medicii noştri, sunt linia noastră de apărare împotriva epidemiei. Avem încredere în ei, ne punem speranţele în ei, dar trebuie să fim foarte conştienţi că pentru ei este o situaţie de stres major, este un pericol suplimentar la care se expun, avem aşteptări mari de la ei şi atunci, în consecinţă, cred că este corect să recunoaştem această situaţie şi să recunoaştem, evident, că este nevoie şi de un pic mai mult decât cuvinte frumoase", a afirmat Iohannis.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contabil / Foto: Freepik
Taxa pe stâlp vizează inclusiv contrucțiile din agricultură / Foto: Freepik
Nicușor Dan, declarații după reuniune la ambasada României de la Paris / Foto: Președinția României
Lingouri de aur și argint

Saxo Bank: aurul poate ajunge la 5.000 de dolari pe uncie

Aurul și argintul nu mai sunt simple instrumente de...

Dosare cu documente. Foto: Freepik.com
Curier. Foto: pexels.com
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Mașină electrică / FOTO: Freepik

Înmatriculările de maşini electrice au explodat în Germania

Înmatriculările de automobile electrice au crescut cu...

2025, un an al recordurilor pentru piața de artă

Raportul Artmark arată o creștere de peste 11% față de...

Sofer camion. Foto: Pexels.com

Creştere în sectorul transportului rutier de mărfuri

Transportul rutier de mărfuri a crescut cu 1,5%, în...

Ghișeul.ro din nou nefuncțional
Teren de vanzare. Foto: Freepik.com
Bitcoin / Foto: Unsplash

Bitcoin reîncepe să crească. Ce urmează - Analiză

Prețul Bitcoin începe să crească, înainte de publicarea...

Ursula von der Leyen și Nicușor Dan / Foto: George Călin / Inquam Photos
BCE / sursa foto: Freepik.com / frimufilms
Prețurile alimentelor
Sondori montează coloana de foraj la o sondă petrolieră / Foto: Arhivă
Produse Nestle / FOTO: Freepik
Calcule
Familie. Foto: Pexels.com
Bosch la CES 2026

CES 2026: Bosch mizează pe software, AI și vehicule autonome

Furnizorul de componente auto Bosch se aşteaptă la...

Taxe / Foto: DCBusiness
Mașini / FOTO: Freepik
Generator adus de ISU Timiș
Mathias Cormann, secretarul general al OECD
Noi speranțe
Fermieri / Foto: Freepik

pixel