Ion Țiriac, ascensiune fulminantă în topul bogaților lumii!

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Ion Ţiriac este singurul român inclus în ultimul top al miliardarilor, publicat marţi de revista americană Forbes, cu o avere de 1,2 miliarde de dolari, care îl plasează pe locul 1.818 la nivel mondial, în urcare cu 49 de poziții față de ediția de anul trecut a clasamentului, când s-a aflat pe treapta cu numărul 1.867. 

Fondatorul Amazon, Jeff Bezos, a rămas cel mai bogat am al lumii, în faţa lui Bill Gates şi Warren Buffett, însă Mark Zuckerberg a pierdut trei poziţii iar Michael Bloomberg a câştigat două poziţii. Averea lui Bezos, 55 de ani, s-a mărit cu 19 miliarde de dolari în ultimul an, ajungând la 131 miliarde de dolari, cea a lui Bill Gates a urcat la 96,5 miliarde de dolari, de la 90 miliarde dolari anul trecut.

Urmează în ordine, Warren Buffett, cu o avere de 82,5 miliarde de dolari, în scădere cu 1,5 miliarde dolari, şi francezul Bernard Arnault, preşedintele grupului francez LVMH, cel mai bogat om din Europa. Fondatorul reţelei de socializare Facebook, Mark Zuckerberg, a căzut de pe locul 5 pe locul 8, averea lui pierzând aproape nouă miliarde de dolari. Chiar dacă este cel mai bogat dintre primii 10 cei mai bogaţi oameni ai lumii, Mark Zuckerberg este devansat de mexicanul Carlos Slim, miliardarul spaniol Amancio Ortega, proprietarul Zara, şi co-fondatorul grupului american Oracle, Larry Ellison.

Citește și Cine sunt cei mai bogați oameni ai planetei. Clasamentul momentului

Michael Bloomberg, fondatorul agenţiei de informaţii financiare cu acelaşi nume şi fost primar al New York-ului, a urcat pe locul 9 în topul Forbes, de pe locul 11 anul trecut, în condiţiile în care averea sa a urcat până la 55,5 miliarde dolari, de la 50 miliarde dolari anul trecut.

Americanii domină în continuare acest clasament, cu 14 din primii 20 de miliardari. Franţa numără doi reprezentanţi: Bernard Arnault şi Françoise Bettencourt-Meyers, moştenitoarea L'Oréal, care se clasează pe locul 15 şi este singura femeie din primii 20 cei mai bogaţi oameni ai lumii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Facturi. Sursa: Freepik.com
Evaluări / FOTO: Freepik
Foto: Mihai Ciobanu
Florin Jianu
ANAF
Calcule. Foto: Freepik.com
Giorgia Meloni / Sursa: flickr.com
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Curs BNR. Leul rămâne stabil, aurul continuă scăderea

Cursul valutar anunțat luni, 27 octombrie 2025, de Banca...

TVA / Foto: DCBusiness

Şedinţă de Guvern, luni, 27 octombrie. Care e urgenţa

Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...

Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Foto: Arhiva. Protest BNS în Piața Victoriei
Practic toți românii sunt obligați să utilizele SPV
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Benzinărie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Transelectrica
Medic de familie / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen
Comerț online / Foto: Freepik
Donald Trump
Centru de procesare a pământurilor rare din Malaezia
Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Lacat. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Volkswagen / Foto: Chris Verwymeren / Flickr

pixel