Curs BNR. Leul s-a depreciat faţă de euro. Aurul s-a ieftinit
Curs valutar BNR, 16 decembrie...
"Oricine doreşte ca teritoriul său să devină principalul câmp de luptă, să meargă mai departe", a spus generalul Hossein Salami într-o conferinţă de presă la Teheran."Nu vom permite niciodată ca un război să ajungă pe teritoriul Iranului", a adăugat el.
Pentagonul anunță întărirea prezenței sale militare în Arabia Saudită
Aceste declaraţii intervin după ce Statele Unite au anunţat trimiterea de întăriri militare în Golful Persic, după atacurile asupra unor instalaţii petroliere din Arabia Saudită, revendicate de rebelii yemeniţi Houthi (susţinuţi de Iran), dar atribuite Teheranului de Riad şi Washington.
Atacurile, care au redus la jumătate producţia de petrol din Arabia Saudită, au reînviat temerile privind o confruntare militară între Statele Unite şi Iran.
Tensiunile dintre cele două ţări au crescut constant de la retragerea unilaterală a Statelor Unite în mai 2018 din acordul nuclear internaţional privind programul nuclear iranian încheiat în 2015, urmată de reinstituirea unor sancţiuni americane grele împotriva Iranului.
Vineri, Donald Trump a anunţat noi sancţiuni asupra sectorului bancar iranian, în special împotriva Băncii Centrale. "Asta înseamnă că nu vor mai fi bani pentru Gardienii revoluţiei (...) pentru a finanţa terorismul", a declarat secretarul Trezoreriei Steven Mnuchin.
"Sperăm să nu facă o greşeală strategică" la fel ca în trecut, a adăugat generalul Salami la Teheran, înainte de a enumera o serie de ''aventuri" istorice ale SUA împotriva Iranului, potrivit Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Curs valutar BNR, 16 decembrie...
Numeroase obligaţii fiscale...
Averea netă a miliardarului...
ANAF a dat publicităţii...
România se poziționează în...
Vânzarea bunurilor personale...
Kaufland România anunță programul de funcționare al...
Decalajul de încasare a TVA a...
Președintele României a semnat...
Anunţul momentului de la Casa...
Negocierile de pace dintre...
Programul Rabla Auto 2025 se...
Ford reduce drastic gama de vehicule electrice.
Un investitor în bitcoin vrea...
Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...
Producătorul german Quantum...
Bruxelles ia în calcul...
Moneda națională a înregistrat...
Creşterea accentuată a...
Criza energetică declanșată în...
Ministerul Finanțelor...
Producția industrială a...
Veşti bune pentru românii care au credite în lei...
Pensia medie lunară a crescut...
În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...