Irlanda: Johnson & Johnson și AstraZeneca pentru persoanele cu vârsta peste 50 de ani

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Irlanda: Johnson & Johnson și AstraZeneca pentru persoanele cu vârsta peste 50 de ani
Irlanda: Johnson & Johnson și AstraZeneca pentru persoanele cu vârsta peste 50 de ani
Guvernul irlandez a anunţat marţi că va începe să administreze vaccinurile produse de AstraZeneca şi Janssen (Johnson & Johnson) la cei cu vârsta peste 50 de ani, după ce experţii sanitari au recomandat utilizarea lor pentru această categorie de populaţie, relatează EFE.

Ministrul irlandez al sănătăţii, Stephen Donnelly, a declarat că actuala campanie de imunizare anti-COVID-19 va primi astfel un imbold semnificativ, în perspectiva atingerii obiectivului de a vaccina 80 % din populaţia acestei ţări, de aproape 5 milioane de locuitori, până la sfârşitul lui iunie.

Rușii s-au ZBÂRLIT: Suntem ATACAȚI, ne fură SECRETELE

Comitetul Naţional Consultativ pentru Imunizare (NIAC) a recomandat luni utilizarea vaccinurilor J&J/Janssen şi AstraZeneca pentru persoanele de peste 50 de ani, iar cei sub această vârstă vor putea primi o singură doză dacă nu va fi disponibilă cea de-a doua.

Până în prezent, autorităţile sanitare irlandeze au limitat utilizarea vaccinului anglo-suedez AstraZeneca - din două doze - la cei de peste 60 de ani.

Serviciul Naţional de Sănătate (HSE) a vaccinat până sâmbăta trecută, cu toate vaccinurile disponibile, 987.681 de persoane cu prima doză, iar alte 398.072 de persoane cu cea de-a doua doză.

În total, potrivit HSE, s-au administrat de la sfârşitul lunii decembrie 1.026.452 doze de vaccin Pfizer/BioNTech, 294.974 de AstraZeneca şi 64.327 de Moderna.

Decizia guvernului irlandez intervine în urma recomandărilor Agenţiei Europene pentru Medicament (EMA), care a dat undă verde vaccinării cu AstraZeneca şi J&J/Janssen şi care a precizat că beneficiile sunt mai mari decât riscurile dezvoltării unor cazuri de tromboză.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik
Euro. Freepik.com
Gara de Nord / Foto: Oana Pavelescu
ANAF
Fitch Ratings
Bani
TVA / Foto: Freepik.com
Codul fiscal se modifică / Foto: Freepik
Freepik.com
ANAF. Freepik.com
Declarația unică - Foto ilustrativ
Freepik.com

Curs valutar: O veste bună şi alta rea despre leu

Curs valutar BNR, 28 iulie 2025.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Temu / Foto: DCBusiness
Wall Street. Foto: Freepik.com
Dmitri Medvedev si Vladimir Putin / Foto: Kremlin.ru
Familie la cumpărături / Foto: Freepik

INS: Creştere a veniturilor medii lunare ale românilor

Veniturile totale medii lunare în fiecare gospodărie din...

Fermierii vor fi mai protejați / Foto: Freepik
Rubla rusească
Mărfuri/FOTO: Freepik

pixel