Urmărește dezbaterea live

Israelul nu mai e lider la vaccinare. Cine i-a luat locul

Autor: Ciprian Dumitrache
Data publicării:
Chile ocupă primul loc în clasamentul global al dozelor administrate la suta de locuitori", a anunţat marţi pe Twitter executivul din Santiago de Chile.
Chile ocupă primul loc în clasamentul global al dozelor administrate la suta de locuitori", a anunţat marţi pe Twitter executivul din Santiago de Chile.
Chile a depăşit Israelul, devenind ţară cu cel mai mare număr al populaţiei vaccinate împotriva COVID-19 la suta de locuitori în ultimele şapte zile, transmite AFP.

"Astăzi avem un nou motiv pentru a ne mândri: Chile ocupă primul loc în clasamentul global al dozelor administrate la suta de locuitori", a anunţat marţi pe Twitter executivul din Santiago de Chile, conform statisticilor publicate de portalul Our World in Data.

Conform acestor informaţii, Chile a administrat în medie 1.08 doze pe zi la suta de locuitori în ultimele şapte zile, iar Israelul 1.03.

De la începerea campaniei de vaccinare în decembrie, 4.176.094 de chilieni au primit cel puţin prima doză. Aceasta reprezintă peste 21% din populaţia ţării de 18 milioane de locuitori.

Citește și: Suma colosală cheltuită de Anglia pentru testare COVID-19

Chile, alături de Mexic şi Costa Rica, se numără printre primele ţări din America Latină care a început vaccinarea şi a negociat din timp achiziţionarea dozelor de vaccin. În consecinţă, autorităţile chiliene au reuşit să garanteze achiziţionarea a 35 de milioane de doze, dintre care 10 milioane au fost deja livrate. Majoritatea provine de la compania chineză Sinovac.

În pofida campaniei de vaccinare, Chile se confruntă în continuare cu un nivel ridicat al ratei de infectare. Astfel, s-au înregistrat peste 5.000 de noi infectări zilnice timp de câteva zile consecutiv. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Militar sau mercenar?
Taxarea prograsivă / Foto: Freepik
Nu scăpăm de caniculă

Cod portocaliu de caniculă în București și 12 județe

Capitala şi 12 judeţe din sudul şi vestul ţării se vor...

BVB
Cod roșu de furtună
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Uniunea Europeană
Notificare telefon

Nou val de fraude telefonice în numele CEC Bank

Atenție la apeluri înșelătoare: Escrocii se dau drept...

Donald Trump
Curs valutar BNR
Donald Trump și Emmanuel Macron / Foto: Casa Albă
Centrala de la Cernavodă
Contabil
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Parlamentul European
Industrie poluatoare / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bani / Foto: DCBusiness
ANAF
Chirurgie plastică
Programator / Foto: Freepik
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Reforma ANAF. Cum arată planurile noului Guvern

Noul program de guvernare anunță din nou, pentru a câta...


pixel