Concedierile reprezintă 10% din forța de muncă a companiei vine după ce în 2018 au mai fost dați afară 1.500 de oameni. Compania dorește să reducă cheltuielile cu 3,2 miliarde de dolari, lucru care a fost deja anunța anul trecut.
”Am trecut la acțiuni decisive care vor conduce la creștere pe termen lung. Tebuie să facem față multiplelor probleme geopolitice, a noilor regulamente cât și a provocărilor care vin din partea tehnologiei”, a explicat CEO-ul Ralf Speth, într-o declarație oficială. Măsurile au menirea de a ”salvgarda viitorul nostru și asigurarea maximă a oportunităților create de cererea noilor tehnologii.
Citește și:
Ford, concedieri masive în Europa. Cum va fi afectată România
Vestea concedierilor vine în aceeași zi cu un anunț similar din partea Ford, care va pune pe liber cîteva mii de oameni din Europa.
Piața auto a suferit cel mai mult în ultima vreme atât din cauza Brexit-ului cât și a încetinirii pieței mai ales a celei din China.
Jaguar este în proprietatea Tata Motors Co, și avea mai mult de 43.000 de angajați în anul fiscal 2018.
Compania a înghțat producția fabricii din centrul Marii Britanii, lucru care a afectat 500 de lucrători timp de două săptămâni în decembrie 2018.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Un accident provocat de o...
Administrația Națională de...
Polițiștii de frontieră ai...
Circulația pe Podul Prieteniei,...
Prețurile globale ale...
Val de căldură extremă în estul...
Donald Trump a semnat legea...
Pompierii anunţă că la mall-ul...
România se apropie periculos de...
Bursa închide pe minus vineri,...
Sistemul RO e-Transport a...
Andrei Badalov, în vârstă de 62...
IMM România nu este de acord cu...
Fondul Proprietatea a emis...
Românii pot investi din nou în...
Ministerul Finanțelor anunță...
Măsurile fiscale luate în regim...
Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.
Nutella s-ar putea scumpi...
Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.
Proiectele de acte normative...