Japonia a activat ALERTA MAXIMĂ de dezastru natural

Autor: Antonio Grigore
Data publicării:
Furtună
Furtună
Autorităţile nipone au activat sâmbătă alerta maximă în mai multe municipii din sud-vestul ţării, după ce Agenţia Meteorologică din Japonia (JMA) a avertizat cu privire la ploi torenţiale care au început deja să cadă asupra regiunii, relatează Agerpres.

A fost activată alerta de nivel 5 - cea mai înaltă în caz de dezastru natural - în mai multe prefecturi din Kumamoto, Miyazaki şi Kagoshima (toate în insula Kyushu) unde locuiesc aproximativ 245.000 de persoane, potrivit agenţiei Kyodo.

Alerta 5 implică faptul ca cei care nu au fost evacuaţi să se adăpostească în cel mai sigur loc posibil.

În acest caz, autorităţile au recomandat rezidenţilor din aceste municipii să rămână în casele lor, departe de râuri şi de alte cursuri de apă (în faţa pericolului de alunecări de teren) şi să urce la etajele superioare şi chiar pe acoperiş dacă este necesar.

Citește și: Vaccinul Pfizer Vs. VARIANTA DELTA. Super-imunitate, după a treia doză

Alerta maximă a fost declanşată la o săptămână după ce ploile abundente au determinat o amplă alunecare de teren, care a provocat 9 morţi şi 20 de dispăruţi în oraşul Atami (la 80 de kilometri sud-vest de Tokyo).

Nu există încă informaţii despre răniţi sau persoane dispărute la Kyushu, deşi prefectura din Kagoshima, unde JMA a avertizat că vor cădea ploi torenţiale, zeci de familii au rămas izolate după inundarea mai multor drumuri.

Localitatea Satsumasendai, din Kagoshima, se confruntă în prezent cu ploi abundente de până la 96,5 de milimetri pe oră, o cifra record potrivit JMA.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Mihai Ciobanu
Florin Jianu
ANAF
Calcule. Foto: Freepik.com
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Curs BNR. Leul rămâne stabil, aurul continuă scăderea

Cursul valutar anunțat luni, 27 octombrie 2025, de Banca...

TVA / Foto: DCBusiness

Şedinţă de Guvern, luni, 27 octombrie. Care e urgenţa

Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...

Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Foto: Arhiva. Protest BNS în Piața Victoriei
Practic toți românii sunt obligați să utilizele SPV
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Benzinărie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Transelectrica
Medic de familie / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen
Comerț online / Foto: Freepik
Donald Trump
Centru de procesare a pământurilor rare din Malaezia
Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Lacat. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Volkswagen / Foto: Chris Verwymeren / Flickr
Centrala carbune / sursa foto: Freepik.com
Freepik.com
Florin Manole. Foto: Crişan Andreescu
București / Foto: Freepik
Panouri fotovoltaice / sursa foto: Freepik.com

pixel