Jeff Bezos pe primul loc în topul celor mai bogați americani, în al treilea an consecutiv

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Prima femeie pe LUNĂ! NASA colaborează cu Jeff Bezos
Prima femeie pe LUNĂ! NASA colaborează cu Jeff Bezos
Şeful Amazon, Jeff Bezos, s-a situat pentru al treilea an consecutiv pe primul loc în topul Forbes 2020 al celor mai bogaţi americani, în timp ce preşedintele Donald Trump ocupă o poziţie mai scăzută, deoarece pandemia de coronavirus (Covid-19) a afectat activitatea clădirilor sale de birouri, hoteluri şi resorturi, a informat, marţi, revista americană, transmite Reuters.

Valoarea totală a bogăţiei celor 400 de americani din topul Forbes a atins nivelul record de 3.200 miliarde de dolari, chiar dacă pandemia a afectat semnificativ economia şi peste 1,8 milioane de americani şi-au pierdut locurile de muncă.

Trump critică șefii Armatei și Pentagonului: Poartă doar RĂZBOAIE

Eric Yuan, directorul general al Zoom Video Communications, aplicaţia de videoconferinţe online care a avut un succes deosebit în timpul restricţiilor, este unul dintre cei 18 nou intraţi în lista Forbes, cu o avere netă de 11 miliarde de dolari.

Trump a căzut pe locul 352, de la 275 anul trecut, deoarece averea sa netă a scăzut la 2,5 miliarde de dolari, de la 3,1 miliarde de dolari, după ce pandemia a afectat activitatea clădirilor sale de birouri, hoteluri şi resorturi. Afacerea sa - Trump Organization - deţine proprietăţi în toate cele trei categorii.

Lista anuală poate ajuta la urmărirea celor mai bogaţi oameni din ţară care deţin cea mai mare putere, a declarat Kerry Dolan, editor în cadrul Forbes, într-un interviu acordat Reuters TV.

"Ca societate, noi toţi ar trebui să ştim cine e în spatele celor mai mari companii şi ce fac ei cu banii lor", a apreciat Dolan. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Foto: Freepik.com

Rusia raportează un deficit bugetar de 1,7% din PIB

 Deficitul bugetar a ajuns la 1,7% din PIB, nivelul...

Dolari. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Câmp petrolier / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Contor electric
Gabriel Biris
Factură energie electrică
ROBOR
Protest al angajaților MIPE
Ștampilă de vot / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Carrefour
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...


pixel