Joe Biden, AVERTISMENT pentru Putin: Rusia va PLĂTI PENTRU TOT

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Germania, Franţa, Mariea Britanie şi SUA vor să relansez relaţiile transatlantice
Germania, Franţa, Mariea Britanie şi SUA vor să relansez relaţiile transatlantice
Statele Unite vor obliga Rusia să plătească pentru toate acțiunile sale, a avertizat președintele american, Joe Biden, într-un discurs la Departamentul de Stat.

„I-am spus clar președintelui Vladimir Putin că vremurile când Statele Unite ar putea ceda în fața acțiunilor agresive ale Rusiei - ingerință în alegerile noastre, atacuri cibernetice, otrăvirea cetățenilor ei - au trecut. Nu vom ezita să protejăm interesele vitale ale poporului nostru și să obligăm Rusia să plătească ”, a spus el.

Anterior, Biden a declarat că Statele Unite se confruntă cu „determinarea Rusiei de a face rău democrației americane”. La rândul său, consilierul președintelui pentru securitate națională, Jake Sullivan, a enumerat pretențiile Washingtonului față de Moscova.

Potrivit acestuia, noua administrație intenționează să se asigure că Rusia va fi trasă la răspundere pentru „amestecul în democrația americană și otrăvirea de cetățeni cu arme chimice în Europa”.

Citește și Bill Gates toarnă gaz peste foc! Va fi de 10 ori mai DRAMATIC

Sullivan a menționat că Moscova este, de asemenea, responsabilă pentru o serie de atacuri cibernetice și „multe alte lucruri”. Asistentul prezidențial a subliniat că Statele Unite vor începe să ia măsuri împotriva Moscovei atunci când consideră că este necesar.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cumparaturi online. Foto: Pexels.com
Bani
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
Pistol. Foto: Freepik.com
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Birou firma. Foto: Freepik.com
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Glob de ciocolata. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan / Foto: George Călin / Inquam Photos
Bani / Foto: DCBusiness

Mecanism nou pentru proiectele suspendate din PNRR

Guvernul lansează în dezbatere un proiect de OUG care...

Tineri așteaptă trenul într-o gară / Foto: Freepik
Sam Altman, CEO Open AI
Metale rare
Sistemul Arrow 3 / Foto: Israel Aerospace Industries
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Mega Image își consolidează prezența în județul Vrancea
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Factură energie electrică
foto: pexels.com
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Camera Deputaților / FOTO: Facebook

Decembrie fierbinte pentru mediul de afaceri din România

Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...

Roxana Mînzatu, comisar european
Vladimir Putin, în timpul vizitei din Alaska

România, vulnerabilă într-un eventual acord SUA–Rusia

De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...


pixel