Joe Biden l-a AVERTIZAT pe Xi Jinping: În cazul în care China oferă sprijin material Rusiei trebuie să suporte consecințele

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Joe Biden l-a AVERTIZAT pe Xi Jinping: În cazul în care China oferă sprijin material Rusiei trebuie să suporte consecințele
Joe Biden l-a AVERTIZAT pe Xi Jinping: În cazul în care China oferă sprijin material Rusiei trebuie să suporte consecințele
Preşedintele SUA Joe Biden ''a descris implicaţiile şi consecinţele în cazul în care China oferă sprijin material Rusiei în timp ce aceasta duce un atac brutal asupra oraşelor şi civililor ucraineni'', afirmaţie făcută într-o videoconferinţă cu omologul său chinez Xi Jinping, a declarat vineri Casa Albă, relatează AFP.

Cei doi lideri şi-au semnalat dorinţa de a ''menţine deschise canalele de comunicare'' în cadrul acestei întrevederi, care a durat aproape două ore, potrivit unui comunicat.

Conflictele şi antagonismele ca evenimentele în desfăşurare din Ucraina nu sunt în interesul nimănui, iar China şi SUA au responsabilitatea de a ajuta la pacea mondială, a afirmat, la rândul său, preşedintele chinez Xi Jinping în videoconferinţa cu omologul său american Joe Biden.

Discuție telefonică Macron-Putin. Kremlin a transmis un MESAJ CLAR

Relaţiile între state nu pot avansa până în etapa unei confruntări, iar conflictele şi antagonismele nu sunt în interesul nimănui, i-a spus preşedintele chinez liderului de la Casa Albă.

”Un război nu este în interesul nimănui”, i-a spus vineri preşedintele chinez Xi Jinping omologului său american Joe Biden, într-un apel video securizat, potrivit televiziunii chineze de stat CCTV.

„Criza ucraineană nu este un lucru pe care dorim să-l vedem” având loc, i-a spus Xi lui Biden, potrivit televiziunii chineze de stat CCTV.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com
Freepik.com
Petrol / FOTO: Freepik
Bani. Freepik.com
Fondul Monetar Internațional / Foto: Banca Mondială / Flickr

FMI taie drastic prognoza de creștere a economiei României

FMI a revizuit în scădere estimările privind evoluția...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Schimb valutar / Foto: Unsplash

Curs BNR. Leul stabil iar aurul urcă la un nou maximum

Leul s-a menținut stabil marți, 14 octombrie, în fața...

Contor pentru energie electrică
Centrala de la Iernut / Foto: Romgaz
Alexandru Nazare
Scutere / Foto: Unspash

Te gândești să începi o afacere de închiriere scutere?

Mulți antreprenori sunt interesați de afaceri în care...

Alexandru Petrescu, șeful ASF
Apple a pierdut un proces major / Foto: Unsplash

Apple, investiţie în România

Energia care alimentează Apple: România devine parte din lanțul verde al...

Amazon
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Fermieri într-o seră / Foto: Freepik
 Joel Mokyr, Philippe Aghion și Peter Howitt, laureații premiului Nobel pentru economie 2025
Mihai Daraban
Semne de circulație / Foto: Unsplash
Vodafone / Foto: Kārlis Dambrāns / Flickr
Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Mercedes Benz - Sebes
Barja. Foto: Freepik.com
CET Sud
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Lan de grâu / FOTO: Unsplash
Grafic. Foto: Freepik.com
Capitoliul / FOTO: Freepik

pixel