Joi, grevă de avertisment în industria de apărare

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Armata
Armata
Sindicaliştii anunţă declanşarea unei greve de avertisment joi, 13 martie.

Federația IndustriAll BNS, federație sindicală reprezentativă pe sectoarele de negociere 18 – Industria construcțiilor de mașini și construcții metalice, 19 – construcția de nave, 20 – Industria echipamentelor electrice, electronice și mecanică fină, declanșează în data de 13 martie 2025, la S.C. IAR S.A., grevă de avertisment între orele 7:00 – 9:00, împotriva politicii sociale și economice a Guvernului, în baza art.155 din Legea 367/2022.

Motivul grevei este impactul art. XLI din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 156/2024 privind unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice pentru fundamentarea bugetului general consolidat pe anul 2025, pentru modificarea şi completarea unor acte normative, precum şi pentru prorogarea unor termene, asupra Contractului colectiv de muncă valabil în IAR S.A.

Dispozițiile art. XLI afectează la modul cel mai direct aplicarea contractului colectiv de muncă valabil încheiat și înregistrat anterior emiterii ordonanței de urgență precizate.

Totodată afectează la modul cel mai direct negocierea contractului colectiv de muncă. În mod concret, OUG nr. 156/2024 impune ca bonificația acordată prin Contractul Colectiv de Muncă valabil în IAR S.A. cu ocazia încetării raportului de muncă în baza unei decizii de pensionare, de 8% din salariul de bază pentru fiecare an lucrat în IAR S.A., să se acorde eșalonat, în termen de 5 ani, în tranșe anuale egale.

De asemenea, OUG 156/2024, impune părților care negociază CCM-ul în IAR S.A., ca valorea bonificației acordate cu ocazia încetării raportului de muncă în baza unei decizii de pensionare să fie de maxim un salariu de bază. Salariații consideră, așa cum a considerat și CCR prin decizia nr.872/2010, că modificarea unilaterală a drepturilor salariale câștigate este neconstituțională., se arată într-un comunicat de presă.

 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Impozite și taxe / Foto: Freepik
Contract locuință / Foto: Freepik
Aragaz. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Foto: Freepik.com

Record istoric pentru aur, pe fondul tensiunilor geopolitice

Aurul a trecut peste pragul de 4.600 de dolari pe uncie,...

Retea electrica - iarna. Foto: Freepik.com
Telefon / FOTO: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Ghișeu / Foto: Arhivă
Prețurile urcă / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Deficitul comercial al României, în ușoară scădere

Scădere uşoară a deficitului comercial al României.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
O persoană își încălzește mâinile la flacăra unui aragaz / Foto: DCBUsiness
Banca Naționala a României
Avion pe o pistă în timpul iernii / Foto: Freepik
Militari / Foto: MApN
Zăpadă în București
Dunarea la Baziaș / Captură video
Bill Ackman
Proteste în Iran
Continuă lucrările la tunel
Trebuie plătite taxe pentru veniturile din criptomonezi

ANAF: Reguli dure pentru impozitarea criptomonedelor în 2026

Câștigurile din criptomonede intră, oficial și fără...


pixel