JTI vrea să se retragă din Rusia. Gigantul tutunului și-a suspendat activitatea după izbucnirea conflictului din Ucraina

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Fabricantul de țigarete se retrage de pe piața rusească
Fabricantul de țigarete se retrage de pe piața rusească
Producătorul de ţigarete Japan Tobacco (JT) a anunţat joi că analizează o posibilă vânzare a operaţiunilor sale din Rusia, JT International Russia, după ce luna trecută şi-a suspendat investiţiile şi activităţile de marketing în această ţară, ca răspuns la invadarea Ucrainei, transmite Reuters.

Compania evaluează "diferite opţiuni pentru operaţiunile sale din Rusia, inclusiv un posibil transfer de proprietate", având în vedere faptul că situaţia din această ţară este "dificilă şi impredictibilă".

Japan Tobacco este lider de piaţă în Rusia, cu o cotă de 37%, unde are patru fabrici şi 4.000 de angajaţi. La rândul său, Rusia este a patra mare piaţă de ţigarete din lume după volum, în condiţiile în care aproape o treime din adulţii din Rusia fumează.

Războiul din Ucraina a declanşat sancţiuni financiare şi restricţii comerciale împotriva Rusiei, inversând trei decenii de investiţii occidentale după colapsul URSS în 1991. Alţi producători de ţigarete au şi ei de gând să schimbe direcţia, Philip Morris International Inc. şi British American Tobacco Plc anunţând că intenţionează să iasă de pe piaţa din Rusia în timp ce Imperial Brands Plc şi-a transferat afacerile din Rusia către un grup de investitori locali.

Philip Morris International anunță o ieșire controlată de pe piața rusă

La începutul lunii martie, Japan Tobacco a anunţat că va suspenda investiţiile şi marketingul în Rusia, dar că va continua producţia în această ţară. Acest anunţ a declanşat critici, în condiţiile în care multe branduri globale s-au retras de pe piaţa din Rusia şi multe guverne, inclusiv cel japonez, au introdus sancţiuni împotriva Moscovei.

Ministerul japonez al Finanţelor este cel mai mare acţionar la Japan Tobacco, controlând aproximativ o treime din acţiuni, care aduc anual guvernului de la Tokyo venituri de aproximativ un miliard de dolari sub formă de dividende.

În România, în primele nouă luni ale anului 2021, JTI a virat la bugetul statului român peste 4,28 miliarde de lei, în creştere cu circa 20% faţă de taxele plătite în aceeaşi perioadă din 2020. Suma reprezintă accize, TVA şi alte taxe, impozite şi contribuţii, plătite de cele două entităţi prin care compania îşi desfăşoară activitatea în România, JT International (Trading) şi JTI Manufacturing (Fabrica).

JTI este unul dintre cei mai mari producători mondiali de produse din tutun şi produse pentru vapat, cu operaţiuni în peste 130 ţări. Cu sediul la Geneva, Elveţia, JTI are peste 40.000 de angajaţi, fiind membră a grupului Japan Tobacco.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik

pixel