Cum a ajuns România să producă energie de la 12 mii de MWh la 4 mii MWh în doar șase ani
Viorica Dăncilă, fost...
Cei doi jurnalişti fac parte din rândul a zeci de persoane care sunt judecate în cadrul aceluiaşi proces. Unii dintre „inculpați” sunt judecați doar pentru că au postat în mediul online glume despre situaţia economică a Turciei.
Procesul împotriva celor doi jurnaliști Kerim Karakaya și Fercan Yalinkilic a fost deschis vineri, în Istanbul. Conform Sindicatului Turc al Jurnaliștilor, cel puțin 125 de jurnaliști turci sau angajați din domeniul presei se află în prezent în închisoare, lucru care stârnește îngrijorări în privința libertății presei din Turcia.
Aceste procese fac parte dintr-o serie de măsuri ale administrației turce de a înăbuși libertatea de exprimare a presei.
Karakaya și Yalinkilic riscă până la cinci ani de închisoare dacă sunt găsiți vinovați. Agenția Bloomberg a condamnat persecutarea celor doi jurnaliști, declarând că cei doi angajați au „transcris cu acuratețe evenimente de interes public”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Viorica Dăncilă, fost...
Bogdan Hossu, liderul...
România rămâne una dintre...
Mii de agricultori europeni au...
Banca Centrală Europeană (BCE) a decis, joi, să mențină...
Leul se apreciază față de euro...
Ministrul Energiei: proiectul...
În cursul lunii octombrie 2025...
Amenzi în valoare de aproape 18...
Peste 24 milioane de căutări...
Reducerea consumului în luna...
Accesul românilor la investiții...
În luna octombrie 2025, volumul...
Piața globală a cuprului se îndreaptă spre un deficit...
Guvernul urmează să adopte azi,...
Uniunea Europeană nu a emis și...
România a fost şi în luna noiembrie ţara UE cu cea mai...