Kremlinul anunţă că mai multe ţări s-au oferit să găzduiască o întâlnire Trump - Putin

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Vladimir Putin și Donald Trump la G20 de la Osaka
Vladimir Putin și Donald Trump la G20 de la Osaka
Mai multe țări s-au oferit să găzduiască discuțiile dintre Putin și Trump, relatează Reuters.

Consilierul pentru politică externă al Kremlinului, Yuri Ușakov, a declarat luni că mai multe țări și-au exprimat disponibilitatea de a găzdui discuții între președintele rus Vladimir Putin și președintele ales al SUA, Donald Trump. Totuși, Ușakov a refuzat să numească aceste țări.

Trump a afirmat anterior că dorește să pună capăt rapid războiului din Ucraina, deși nu a prezentat încă un plan public concret pentru a realiza acest lucru. Joi, Putin a declarat că este pregătit să facă compromisuri privind Ucraina în cadrul unor posibile discuții cu Trump și că nu are condiții prealabile pentru a iniția negocieri cu autoritățile ucrainene.

Cu toate acestea, Putin a subliniat că orice discuții ar trebui să pornească de la un acord preliminar convenit între negociatorii ruși și ucraineni în primele săptămâni ale războiului, în cadrul discuțiilor de la Istanbul, acord care nu a fost niciodată implementat.

Mulți politicieni ucraineni consideră acel proiect de acord ca fiind o capitulare care ar fi anulat ambițiile militare și politice ale Ucrainei. Ei susțin că nu cred că Putin este dispus să ajungă la un acord care să fie acceptabil și pentru Kiev.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Foto: Freepik.com
Colaj foto
Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath
Camioane de marfă
Rovinieta
Tanczos Barna
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

pixel