Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
Rusia nu vrea să mai audă de un eventual nou acord privind tranzitul navelor cu cereale din Ucraina prin Marea Neagră.
Kremlinul a declarat vineri că nu există perspectiva reluării acordului privind cerealele din Marea Neagră și că rutele alternative pentru transportul cerealelor ucrainene prezintă riscuri semnificative.
Acordul original, care facilita exportul sigur al cerealelor din Ucraina prin Marea Neagră, a expirat anul trecut după ce Moscova a refuzat să-l prelungească, declarând că propriile sale interese au fost ignorate, transmite Reuters.
Polonia exprimă interesul de a încheia un acord cu Ucraina, privind comerțul cu produse agricole bazat pe licențe de export/import, într-un mod similar cu acordurile stabilite de autoritățile de la Kiev cu România și Bulgaria. Obiectivul este să se rezolve protestele de la granița Ucrainei, conform declarațiilor unui oficial apropiat acestui dosar pentru Reuters.
Noul premier polonez, Donald Tusk, a anunțat că intenționează să efectueze o vizită la Kiev pentru a îmbunătăți relațiile cu Ucraina, afectate de guvernarea anterioară naționalistă. Șoferii de camion și fermierii polonezi au blocat diverse puncte de trecere a frontierei cu Ucraina timp de câteva săptămâni, protestând împotriva importului de cereale ucrainene la prețuri reduse în Polonia, care ulterior ajung în restul Uniunii Europene.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
Guvernul României a adoptat...
O parte a bannerului uriaș...
CSAT a decis luni că evaziunea...
Guvernul a adoptat luni, 30 iunie 2025, o ordonanță de...
United Microelectronics Corp....
Uniunea Europeană a convenit un...
Proiectul de Ordonanţă de...
Proiectul de Ordonanță de...
Curs valutar BNR, 30 iunie 2025.
Incendii în Turcia și Franța,...
Asociaţia Prosumatorilor şi...
ING elimină 230 de posturi.
Philip Morris International...
Acțiunile europene urcă ușor,...
Dacă îți dorești să investești...
Cum ne gestionăm bugetul când...