Legea pensiilor. Nouă facilitate pentru pensionari

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Pensionarii au posibilitatea de a alege
Pensionarii au posibilitatea de a alege
Noua lege a pensiilor prevede acordarea de noi facilități pentru pensionari.

Este vorba despre posibilitatea acordată pensionarilor cu pensii mici să opteze pentru indemnizația socială minimă.

Mai precis, este vorba despre cei care sunt deja pensionați iar stagiul lor de cotizare este de sub 15 ani. Aceștia vor putea opta pentru indemnizația minimă cu trei luni înainte de aplicarea legii.

Așadar, pensionarii aflați în plată care au stagiul de cotizare mai mic de 15 ani beneficiază de recalculare pe noua formulă, iar dacă suma rezultată este sub indemnizația socială minimă ei opt opta pentru aceasta din urmă.

Legea pensiilor. Cum se calculează noua pensie minimă

Opțiunea se va face prin Poștă. Casa Națională de Pensii va trimimte acestora un plic pretimbrat și un formular prin care ăși vor putea exprima opțiunea astfel că aceștia nu vor fi nevoiți să se deplaseze la ghișeele instituției și nu vor trebui să stea la cozi.

Cei care nu-și vor exprima opțiunea ăn timpul celor trei luni vor rămâne cu pensia rezultată din calculul pe baza contributivității.

Pensionarii care au realizat stagiul minim cuprins între 10 și 15 ani, conform legislației în vigoare, la data stabilirii dreptului la pensie sunt exceptați de la această prevedere.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
Factura. Freepik.com
Euro / FOTO: Freepik

România va putea tipări bancnote euro

România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...

Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

La benzinărie / FOTO: Freepik

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com

pixel