Lesotho reacţionează dur după ce Trump a spus că nimeni nu a auzit de această ţară. Oficial: Sunt şocat şi insultat!

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Lesotho. Foto: Mihai Ciobanu
Lesotho. Foto: Mihai Ciobanu
Ministrul de Externe al statului Lesotho reacţionează după ce Donald Trump a declarat că nimeni nu a auzit de această ţară africană, transmite Reuters.

Lesotho, ofensat de declarația lui Trump: „Sunt șocat și insultat”

Ministrul de Externe al Lesotho, Lejone Mpotjoane, a declarat miercuri că este „șocat și insultat” de afirmația președintelui american Donald Trump, care a spus că „nimeni nu a auzit” de această țară africană, și l-a invitat pe liderul de la Washington să o viziteze.

Trump a menționat Lesotho marți seară, în discursul său adresat Congresului SUA, în timp ce enumera cheltuielile externe pe care le-a redus, catalogându-le drept „risipă revoltătoare”.

„Opt milioane de dolari pentru promovarea LGBTQI+ în națiunea africană Lesotho, despre care nimeni nu a auzit vreodată,” a spus Trump, stârnind râsete în Congres.

Ministrul de Externe al Lesotho a reacționat imediat, calificând remarca drept „insultătoare”.

„Sunt cu adevărat șocat că țara mea poate fi menționată în acest mod de către un șef de stat,” a declarat Mpotjoane pentru Reuters.

 

„Lesotho este o țară unică și semnificativă”

Lesotho, o națiune muntoasă cu aproximativ 2 milioane de locuitori, este complet înconjurată de Africa de Sud. Este țara cu cea mai mare altitudine de bază din lume, având cel mai jos punct situat la 1.400 de metri deasupra nivelului mării, motiv pentru care este numită uneori „Regatul din Cer”.

„Lesotho este o țară atât de semnificativă și unică în lume. Aș fi bucuros să îl invit pe președinte, precum și restul lumii, să viziteze Lesotho,” a declarat Mpotjoane.

El a precizat că unele organizații ale societății civile, finanțate de ambasada SUA în Lesotho, desfășoară activități de sprijin pentru comunitatea LGBT+, dar a subliniat că Statele Unite oferă și fonduri esențiale pentru sectorul sănătății și agriculturii din țară.

 

Impactul reducerii ajutoarelor externe

Administrația Trump a redus miliarde de dolari din ajutorul extern la nivel global, în conformitate cu politica sa „America First”.

Mpotjoane a recunoscut că aceste reduceri afectează Lesotho, deoarece sectorul sănătății a depins mult timp de sprijinul financiar american. Cu toate acestea, guvernul său analizează modalități de a deveni mai autosuficient.

„Decizia președintelui de a tăia ajutorul... este prerogativa sa și trebuie să o acceptăm,” a spus Mpotjoane. „Dar să se refere la țara mea în acest fel este extrem de regretabil.”

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Magazin de mobilă / Foto: Freepik

Românii nu-și mai iau casă nouă, își renovează ce au

Românii trebuie să-și expoateze din nou imaginația și...

Pompe de petrol
Bogdan Chirițoiu / Foto: Oana Pavelescu
Închis

Albania începe lupta cu turismul necontrolat

Turismul necontrolat și schimbările climatice amenință...

Fondul Proprietarea
O persoană votează cu ocazia alegerilor prezidențiale / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Steagul SUA / Foto: Freepik

De ce a scos Donald Trump România din programul Visa Waiver

Revocarea accesului României la programul Visa Waiver de...

SpaceX
Shein / sursa foto: Flickr.com / Focal Foto
Bursa / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Donald Trump
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Apple. Foto: Freepik.com
O femeie completează un formular / Foto: Freepik
Astronaut. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
La bancă
Portul Shanghai
Arieratele bugetului general consolidat / Foto: Freepik
Vladimir Putin / Foto: Kremlin.ru

pixel